Shifokor va farmatsevtlarning masofaviy malaka oshirishi kutilgan natijani beradimi?
25 fevral kuni Rossiya Davlat Dumasi deputatlari shifokorlar va farmatsevtlar uchun masofaviy ta’limni taqiqlovchi qonun loyihasini qabul qildi. O‘zgartirishlar 2026-yil 1-martdan kuchga kiradi. Istisnolar ham taqdim etiladi, ammo ular federal ta’lim standartlari bilan belgilanadi. Joriy yilning 1-sentabriga qadar hukumat onlayn ta’limdan foydalanish mumkin bo‘lgan ta’lim faoliyati turlari va fanlar ko‘lamini belgilashi kerak. Shu bilan birga, qo‘shimcha tibbiy ta’lim dastur turlari bo‘yicha litsenziyalanadi. "Spravochnik vracha" (Shifokor qo‘llanmasi) ilovasida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, hozirgi kunga qadar yangi professional ma’lumotlarni oflayn rejimda olgan shifokorlar ozchilikni tashkil etadi, atigi 5%. Shu bilan birga, onlayn ta’limni afzal ko‘rganlar 62% ni tashkil qiladi. Ularning 59 foizi olgan bilimlaridan to‘liq qoniqish hosil qilgan, 23 foizi esa ta’lim sifatiga e’tibor bermaydi, faqat ball va sertifikat olishga qiziqadi. Shu bilan birga, so‘rovda qatnashgan shifokorlarning 40 foizi onlayn ta’limni cheklashni qo‘llab-quvvatlaydi. Ulardan 42 foizi mamlakatimizda onlayn ta’lim yaxshi bilim va amaliy ko‘nikmalarni ta’minlamaydi, deb hisoblaydi. 28% Rossiya shifoxonalarining texnik jihozlari ish joyida o‘qitishga imkon bermasligini va ular bo‘sh vaqtlarini behuda sarflashni xohlamasliklarini ta’kidlagan. Masofaviy ta’lim g‘oyasi shifokor va farmatsevtlarning doimiy malaka oshirishi kerakligi sababli paydo bo‘lgan. Tibbiyot muassasalarida ko‘pincha shifokorlarni ishdan bo‘shatib, malaka oshirishga yuborish imkoniyati bo‘lmaydi. Onlayn ta’lim ushbu muammoni hal qildi. Onlayn ta’lim tarafdorlarining 38 foizi, garchi uning bekor qilinishiga qarshi bo‘lsa ham, onlayn ta’lim yanada yaxshilanishi kerak, deb hisoblaydi. Oflayn va onlayn trening davomida olingan ma’lumotlar bir xil bo‘lishiga qaramay, 30% yo‘lda vaqtni behuda sarflashdan ma’no ko‘rmaydi. So‘rovda qatnashgan shifokorlarning 15 foizi masofaviy o‘qitish bekor qilinsa va sertifikatni onlayn yangilash imkoniyati yo‘qotilsa, tibbiyotni butunlay tark etishga tayyor. Ko‘pchilik shifokorlar masofaviy ta’limning qisman bekor qilinishidan yaxshi natija kutishmaydi. Respondentlarning 53 foizi bekor qilish qo‘shimcha ish yuki tufayli charchashni tezlashtiradi, deb hisoblaydi. 28% esa hamkasblarining o‘qishga ketishi tufayli shifokorlar uchun bemorlar oqimi va qog‘ozbozlik yuki oshadi deb hisoblaydi, bu esa bemorlarning shikoyatlari sonining ko‘payishiga olib keladi. Metodologiya: So‘rov 2025-yil 27-fevraldan 5-martgacha o‘tkazildi. Jami 2021 nafar shifokor ishtirok etdi.