Президентнинг 2025 йил 28 январдаги “Фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази лабораторияси 2025 йил якунига қадар Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан дастлабки квалификация (prequalification) тартибидан ўтказилиши кўзда тутилган.
Хўш, бу орқали нималарга эриш мумкин?
Аввало, марказ бу билан ўз лабораторияси ЖССТ томонидан тан олинган халқаро стандартларга тўлиқ жавоб беришини амалда исботлайди. Табиийки, бу унинг халқаро миқёсдаги нуфузини ҳам оширади.
Айни чоғда лабораториянинг сифати юқори, хавфсиз дори воситаларини назорат қилиш борасидаги ўрни мустаҳкамланади.
Унинг халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилиш имкони кенгаяди, яъни халқаро лойиҳаларда иштирок этиши учун кенг йўл очилади.
Маҳаллий дори воситалари сифати халқаро талабларга жавоб беришини тасдиқлаш орқали ўзимизнинг фармацевтика маҳсулотлари жаҳон бозорларига олиб чиқилиши осонлаштирилади.
Лабораторияда халқаро талабларга мос келадиган синов усуллари йўлга қўйилади. Бу эса шу ернинг ўзида юқори даражали таҳлиллар ўтказилишига замин яратади.
Муҳими, бу дори воситаларининг сифатини кафолатлаш орқали аҳолини хавфсиз, самарали дори воситалари билан тўла таъминлаш имконини беради.

Лаборатория Центра безопасности фармацевтической продукции пройдет процедуру переквалификации ВОЗ
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2025 года лаборатория Центра безопасности фармацевтической продукции до конца 2025 года пройдет процедуру переквалификации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Этот процесс расширяет возможности соответствия международным стандартам и предоставления высококачественных услуг по тестированию и анализу.
Переквалификация ВОЗ позволит достигнуть следующих результатов.
Международное признание: лаборатории центра демонстрируют соответствие международным стандартам, признанным ВОЗ, что повышает его авторитет и надежность.
Более эффективная система контроля качества лекарственных средств: одобренная ВОЗ лаборатория играет важную роль в контроле качества и безопасности лекарственных средств.
Глобальное сотрудничество и финансовые возможности: лаборатория, одобренная ВОЗ, получит возможность сотрудничать с международными организациями. Это открывает путь к международному финансированию и участию в проектах.
Расширение экспортных возможностей: подтверждение того, что качество отечественных фармацевтических препаратов соответствует международным требованиям, будет способствовать выводу местной фармацевтической продукции на международный рынок.
Внедрение передовых лабораторных практик: процесс переквалификации требует от лаборатории усовершенствования своих методик испытаний в соответствии с международными стандартами. Это увеличит пропускную способность лаборатории и обеспечит высокое качество анализов.
Вклад в общественное здравоохранение: путем гарантирования качества лекарственных средств население будет обеспечено безопасными и эффективными лекарственными средствами.
Данный процесс укрепит международную репутацию Центра безопасности фармацевтической продукции и внесет значительный вклад в развитие фармацевтической отрасли Узбекистана.