– Kasal bo‘lgan bemor dorixonaga yuguradi va tavsiya etilgan dorini olib ichishga harakat qiladi, – deydi Shukurulloh Sunnatov. – O‘z vaqtida tabiat ne’matlariga murojaat qilishni unutib qo‘yamiz. Misol uchun, O‘zbekistonda o‘sadigan oddiygina na’matakning qanchalik ko‘p xususiyatlari borligidan hatto bexabarlar ham bor. Na’matak inson tanasini shamollashdan xalos etadigan eng samarali dori vositasidir. Tabiiy dorivor o‘simliklarning ta’siri birdan bilinmasligi mumkin. Shifobaxsh o‘tlar inson organizmiga sekin-sekin yordam beradi. Dorivor, shifobaxsh o‘tlardan nafaqat kasal bo‘lganda, balki profilaktika sifatida foydalanish tavsiya etiladi.
Mavjud qonunchilikka ko‘ra, 2026 yilgacha mahalliy dori vositalarini ishlab chiqarishni 3 barobarga oshirish vazifasi belgilangan. Shuningdek, mahalliy mahsulotlar ichki bozorning 80 foizini egallashi ko‘zda tutilgan. Farmatsevtika sanoatida kelgusi 5 yilga mo‘ljallangan maqsadli investitsiya loyihalari dasturi tasdiqlangan. Tegishli hujjatlar bilan dori vositalari ishlab chiqarish hajmini 3 barobar oshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mahalliy korxonalarning GMP sertifikatini olish bilan bog‘liq xarajatlari Farmatsevtika agentligi tomonidan qoplab beriladi. Korxonalarni modernizatsiya qilishni moliyalashtirish to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi ishtirokida amalga oshiriladi. Dorivor o‘simliklarni yetishtirishda har 10 gektar plantatsiyalarga suv chiqarish uchun 600 ming so‘mdan subsidiya ajratiladi. Dorivor o‘simliklar plantatsiyalariga boshqa turdagi qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Dorivor o‘simliklarni urug‘chiligidan to qayta ishlashgacha bo‘lgan jarayonga mas’uliyatni kuchaytirish davr talabidir. Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahalliy dori vositalari uchun xom ashyo asosan O‘zbekistonning o‘zida yetishtiriladi. Aynan O‘zbekistonda yetishtirilayotgan o‘simliklarning xususiyati boshqa davlatlarda yetishtirilayotgan o‘simliklardan ancha yuqoriligi o‘z isbotini topgan. Mahalliy florada 4 mingdan ortiq dorivor o‘simliklaring turi mavjud bo‘lib, shundan 112 tasi ro‘yxatga olingan. O‘simliklaring 70 turi dorivor o‘simlik sifatida qayd etilib, qayta yetishtirilib, mahalliy dori vositasi sifatida foydalanilmoqda.

Насколько ээфективно используются лекарственные растения в нашей стране?
На этот вопрос ответил Шукурилло Суннатов, специалист отдела работы с лекарственными растениями и предприятиями, производящими продукцию из них Агентства по развитию фармацевтической отрасли:
- Больной пациент бежит в аптеку и пытается взять рекомендованное лекарство и выпить его, - рассказывает Шукурулла Суннатов. - Мы забываем вовремя обратиться к благам природы. Например, есть даже люди, которые не знают о многих особенностях шиповника обыкновенного, произрастающего в Узбекистане. Шиповник – самое эффективное лекарство для избавления организма человека от простуды. Эффект натуральных лекарственных растений может наступить не сразу. Они помогают организму человека постепенно. Лекарственные травы рекомендуется применять не только при заболевании, но и в профилактических целях.
Согласно действующему законодательству поставлена ​​задача к 2026 году увеличить производство местных лекарств в 3 раза. Планируется также, что 80% внутреннего рынка займет местная продукция. Утверждена программа целевых инвестиционных проектов на ближайшие 5 лет в фармацевтической отрасли. Соответствующими документами запланировано увеличение объема производства лекарственных средств в 3 раза.
По инициативе главы нашего государства, расходы местных предприятий, связанные с получением сертификата GMP, возьмет на себя Фармацевтическое агентство. Финансирование модернизации предприятий осуществляется при участии фонда прямых инвестиций. При выращивании лекарственных растений, на каждые 10 га насаждений выделяется субсидия в размере 600 тысяч сумов. На плантациях лекарственных растений не допускается посадка других видов сельскохозяйственных культур.
Повышение ответственности за процесс выращивания лекарственных растений от посева до переработки является требованием времени. Сырье для местных лекарств, производимых в нашей стране, в основном выращивается в самом Узбекистане. Доказано, что характеристики растений, выращенных в Узбекистане, значительно выше, чем у растений, выращенных в других странах. В местной флоре насчитывается более 4000 видов лекарственных растений, из них зарегистрировано 112. 70 видов растений, зарегистрированые как лекарственные, рекультивируются и используются в качестве местного лекарственного средства.