Оксфорд университетининг олимлари узоқдан тиббий маслаҳатлар ўтказишда нотўғри ташхис қўйиш ҳалокатли оқибатлар хавфи ортишига сабаб бўлиши ҳақида огоҳлантирмоқда.
Уларнинг Буюк Британияда 2020 ва 2023 йиллар оралиғида бир неча ўнлаб соғлиқни сақлаш ҳолатларини таҳлил қилиш асосида ўтказилган тадқиқоти беморларни парвариш қилишнинг ушбу форматида жиддий камчиликларни аниқлади.
BMJ порталидаги хабарга кўра, масофавий маслаҳатлашувлар нотўғри ташхис қўйиш ва натижада нотўғри даволанишни буюришга олиб келди. Ачинарлиси шундаки, ушбу ҳодисаларнинг баъзилари юрак-қон томир касалликлари, диабет ва саратон билан оғриган беморларнинг ўлимига олиб келган.
Хусусан, олимлар шифокорларнинг ўпка эмболияси ва сепсис каби оғир асоратларни ва ҳатто беморларнинг ўлимига олиб келиши мумкин бўлган оғир даражаларни аниқлаш қобилиятининг этарли эмаслигини таъкидладилар.
Масофавий тиббий маслаҳатлар, айниқса, ўзини изоляция қилиш зарур бўлган COVID-19 пандемияси даврида оммалашди. Бироқ, профессор Триша Гринхальх шифокорларнинг видеомулоқотдан фойдаланишдаги хатолари, асосан, ташкилий кескинлик ва алоқа самарадорлигининг етарли эмаслиги билан боғлиқлигини тушунтирди.
Мутахассислар, айниқса, тўғри ташхис қўйиш ва даволаш муҳим аҳамиятга эга бўлган жиддий касалликларга чалинган беморларга ғамхўрлик қилишда, телетиббиёт консультацияларидан фойдаланишда эҳтиёт бўлишга ва қайта кўриб чиқишга чақирмоқда.

Дистанционные консультации увеличивают количество врачебных ошибок
Британские ученые из Оксфордского университета предупреждают о возросшем риске неправильной постановки диагноза и фатальных последствий при проведении дистанционных медицинских консультаций.
Их исследование, основанное на анализе нескольких десятков случаев здравоохранения в период с 2020 по 2023 годы на территории Великобритании, выявило серьезные недочеты в таком формате обслуживания пациентов.
Согласно сообщению на портале BMJ, дистанционные консультации приводили к ошибочной диагностике и, как следствие, назначению неправильного лечения. Трагически, некоторые из этих инцидентов завершились летальным исходом для пациентов, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями, сахарным диабетом и онкологическими заболеваниями.
В частности, ученые отметили недостаточную способность врачей выявлять критические состояния, такие как тромбоэмболия легочной артерии и сепсис, что может привести к серьезным осложнениям и даже гибели пациентов.
Дистанционные медицинские консультации стали особенно востребованными в период пандемии COVID-19, когда требовалось соблюдение режима самоизоляции. Однако, профессор Триша Гринхальх объяснила, что ошибки врачей при использовании видеосвязи в основном связаны с организационным напряжением и недостаточной эффективностью коммуникации.
Эксперты призывают к повышенной осторожности и возможной переоценке использования дистанционных медицинских консультаций, особенно при обслуживании пациентов с потенциально серьезными заболеваниями, где важность точной диагностики и лечения становится жизненно важной.