Чекиш қалқонсимон безга жиддий зарар етказади
Қалқонсимон безга зарар етказадиган асосий одатлардан бири чекишдир. Бу ҳақда “Газета.Ру”га берган интервюсида эндокринолог маълум қилди.
"Тамаки чекадиган одамларда чекиш ва йод танқислигининг комбинацияси касаллик хавфининг кўп маротаба ошишига олиб келади. Диффуз токсик бўқоқ ва эндокрин офтальмопатия генетик жиҳатдан мойил бўлган одамларда ривожланадиган отоиммун касалликлардир. Ушбу оғир сурункали касалликларнинг қўзғатувчи омилларидан бири чекишдир, - деди шифокор.
Унинг таъкидлашича, озиқ-овқат қўшимчаларини назоратсиз қабул қилиш ҳам қалқонсимон без ҳужайраларининг тез йўқ қилинишига олиб келиши мумкин. Унинг фикрига кўра, "кунига 500 мкг дан ортиқ бўлмаган дозада йод истеъмол қилиш хавфсиз ҳисобланади", аммо деярли ҳеч ким йоднинг катта дозаларини ўз ичига олган биологик фаол қўшимчаларнинг таркибини текширмайди.
Бундан ташқари, шифокор соя маҳсулотларини истеъмол қилиш ҳам қалқонсимон безнинг ишлаши учун хавфли эканлигини таъкидлади, чунки уларни тез-тез истеъмол қилиш билан "қалқонсимон без катталашади ва тугунлар пайдо бўлиши мумкин".
Сояда қалқонсимон бездаги пероксидаза ферменти фаоллигини блоклайдиган изофлавоноидлар мавжуд. Бу фермент қалқонсимон без ҳужайраларида гормонлар ҳосил бўлиши учун керак. Бу ҳолатда хавф, айниқса, йод танқислиги билан оғриган одамлар учун юқори бўлади, - деди эксперт.
Қалқонсимон без билан боғлиқ муаммоларни кўрсатадиган белгилар: биринчи навбатда, бу уйқучанлик, тез жаҳл чиқиши, терлаш, бефарқлик ва терининг қуруши бўлиши мумкин. Шифокорнинг таъкидлашича, қалқонсимон без муҳим эндокрин органлардан бири бўлиб, у ҳаёт учун энергия ишлаб чиқариш ва метаболизм тезлиги учун жавобгардир. Унинг ишидаги муаммолар психо-эмоционал соҳадаги ўзгаришларга олиб келади.

Курение наносит серьезный вред щитовидной железе
Одной из главных привычек, которые могут нанести вред щитовидной железе, является курение. Об этом сообщила в беседе с «Газетой.Ru» врач-эндокринолог.
«У курящих людей сочетание курения и дефицита йода приводит к многократному увеличению риска заболевания <...> Диффузный токсический зоб и эндокринная офтальмопатия — это аутоиммунные заболевания, которые развиваются у генетически предрасположенных лиц. Одним из провоцирующих факторов этих серьезных хронических заболеваний является курение», — заявила врач.
Михалева отметила, что неконтролируемый прием биологически активных добавок также может повлечь за собой быстрый процесс разрушения клеток щитовидной железы. По ее мнению, «безопасным считается употребление йода в дозе не более 500 мкг в сутки», однако состав БАДа, который содержит большие дозы йода, практически никто не проверяет.
Помимо этого, врач подчеркнула, что опасным для функционирования щитовидной железы является употребление в пищу продуктов из сои, поскольку при их частом употреблении «увеличивается щитовидная железа и могут образовываться узлы».
«Соевые бобы содержат изофлавоноиды, тормозящие активность фермента пероксидазы в щитовидной железе. Этот фермент нужен для образования гормонов в клетках щитовидной железы. Особенно высок риск в этом случае у людей, испытывающих дефицит йода», — отметила эксперт.