Тиббиёт дунёдаги энг тез ривожланаётган соҳалардан бири ҳисобланади. Ушбу соҳага фармацевтика компаниялари, таълим ва тадқиқот ташкилотлари, тиббиёт муассасалари киради. Ҳар бир штатда ушбу соҳадаги тараққиёт даражаси соғлиқни сақлаш тизими, унинг молиялаштириш, фуқароларни ҳимоя қилиш соҳасидаги сиёсати, даволаш усуллари билан белгиланади.
Баҳолаш мезонларига кўра, турли рейтинглар тузилади, улар орасида дунёдаги энг яхши тиббиётга эга бўлган битта мамлакатни ажратиб кўрсатиш осон эмас. Шу билан бирга, Жанубий Корея, Гонконг, Сингапур, Дания ва Норвегия саралашда барқарор етакчилик қилмоқда.
Тиббиёт даражаси бўйича дунёдаги энг яхши 10 та давлат
Дунёда тиббиёти энг ривожланган давлатларни аниқлашнинг асосий мезонлари қуйидагилардан иборат:
- фуқароларнинг ўртача умр кўриш давомийлиги;
- соғлиқни сақлаш тизимини ташкил этиш ва унга ажратиладиган маблағлар миқдори;
- аҳоли жон бошига тиббий хизмат нархи.
Бундан ташқари, илғор тиббиётга эга бўлган давлатларни саралашда ўтказилган тадқиқотлар сони ва мамлакат илмий тиббиёт муассасалари нашрларидан олинган иқтибослар, фармацевтика ривожи ҳисобга олинади. Уч жиҳатга асосланган рейтингга кўра (Фаровонлик индекси, Илмий ахборот иқтибослари бўйича ҳисоботлар институти ва энг яхши соғлиқни сақлаш тизимлари бўйича CEOWORLD журнали) соғлиқни сақлаш даражаси энг юқори бўлган 10 та давлатни аниқлаш мумкин.
Жанубий Корея
Мамлакат тиббиётнинг ривожланиш даражаси бўйича биринчи ўринда туради ва саноатнинг технологик тараққиёти, барча соҳаларда қўлланиладиган ва ҳатто операцияларда ёрдам берадиган самарали робот тизимларининг мавжудлиги билан машҳур. Жанубий Корея пластик жарроҳлик, юрак-қон томир касалликларини даволаш ва онкология соҳасида ишончли етакчи ҳисобланади.
Кореяликларнинг ўртача умр кўриш давомийлиги 80 ёшдан ошгани ҳукуматнинг тиббиёт соҳасини ривожлантиришдаги муваффақиятидан далолат беради. Жанубий Кореядаги аксарият муассасалар тижорат форматида ишлайди, яъни улар пулли тиббий хизмат кўрсатади ва энг юқори халқаро сертификатга эга.
Япония
Дунёдаги энг яхши тиббиётга эга мамлакат ўз фуқароларининг умр кўриш давомийлиги бўйича етакчилик қилмоқда, бу эса соғлиқни сақлаш тизими юксак даражада ривожланганининг бевосита натижасидир. Япониядаги ушбу йўналишга жуда кўп маблағ ажратилади, япон тиббиёт марказлари замонавий жиҳозларга эга ва аҳоли жон бошига энг кўп КТ ва МРТ диагностика мосламалари мавжуд. Бу штатда дунёнинг етакчи фармацевтика компаниялари Astellas Pharma ва Takeda Pharma фаолият юритади. Фуқаролар хизматларнинг 90 фоизини суғурта ёрдамида қоплаши ва давлат муассасаларида сифатли хизмат олишлари мумкин.
Дания
Мамлакатда касалхоналар ва поликлиникалар тармоғи яхши йўлга қўйилган, умуман тиббиёт инфратузилмаси юқори даражада ривожланган. Данияда профилактик ёндашувига алоҳида эътибор қаратилиб, юқумли ва бошқа касалликларнинг олдини олишнинг самарали схемалари ишлаб чиқилмоқда. Фуқаролар суғурта доирасида бепул тиббий хизматдан фойдаланишади, аммо шошилинч тиббий ёрдам ҳамма учун бепул. Хизмат кўрсатиш беморларни кейинчалик юқори ихтисослашган шифокорларга юбориш билан оилавий шифокорларга тақсимлаш тамойили асосида ишлайди.
Нидерландия
Дунёдаги энг яхши соғлиқни сақлаш тизимларидан бирига эга бўлган давлат ўзининг кучли фармацевтика базаси билан машҳур. Мамлакатнинг тиббиётга сарфлаган харажатлари ялпи ички маҳсулотнинг 10 фоизини ташкил этади. Нидерландияда таниқли тадқиқот институтлари, жумладан Philips Research, Eindhoven ва Danone Nederland BV фаолият кўрсатмоқда. Фуқаролар барча зарур хизматлардан фойдаланиш учун давлат суғурта тизимида рўйхатдан ўтишлари шарт.
Норвегия
Ҳукумат тиббиёт соҳасини ривожлантириш учун катта маблағ ажратмоқда. Мамлакатда дунёдаги етакчи тадқиқот институтларидан бири - SINTEF гуруҳи мавжуд. Норвегия суғурта тизими иштирокчилари учун бепул дори-дармон билан хизматларнинг мавжудлиги ва сифати бўйича етакчи ҳисобланади. Мамлакатдаги аксарият тиббиёт муассасалари давлатга тегишли.
Тайван
Мамлакатда соҳага замонавий технологияларни фаол жорий этиш йўналиши белгиланиб, инновацион комплекс инфратузилмага эга кучли тиббиёт барпо этилиб, турли илмий-тадқиқот ишлари йўлга қўйилмоқда. Тайванлик мутахассислар юқори малакага эга, чунки давлат сиёсатига кўра, улар мунтазам равишда AҚШ ва Европа Иттифоқи мамлакатларида амалиёт ва малака оширишдан ўтишлари керак. Клиникалар вақти-вақти билан ходимларнинг малакаси, технологик жиҳозлар ва маъмурий самарадорлик учун халқаро сертификат олишлари шарт. Соғлиқни сақлаш тизими фуқароларга хизмат кўрсатиш харажатларининг 90 фоизини қоплайди.
Финландия
Тиббиётни ривожлантиришда Европада етакчи ўринни эгаллаган мамлакатлардан бири. Давлат ривожланган инфратузилмага эга – йирик муассасалар диагностика ва даволаш учун ультразамонавий ускуналар билан жиҳозланган, лаборатория тадқиқотининг энг янги усуллари қўлланилган, кичик ҳудудий шифохоналарда беморларни текшириш, даволаш ва реабилитация қилиш учун зарур бўлган барча жиҳозлар мавжуд. Давлат ҳар йили соҳани ривожлантириш учун ялпи ички маҳсулотнинг 9-10 фоизини ажратади. Хельсинк университети ва Турку университети тадқиқот ва ишланмалар соҳасида мамлакатда етакчи ҳисобланади. Aксарият хизматлар суғурта билан қопланади.
Швейцария
Бу давлат мунтазам равишда дунёдаги энг ривожланган тиббиётга эга давлатлар қаторидан жой олади, ушбу соҳада юқори малакали мутахассислар тайёрлайди, шунингдек, чет элдан талабаларни қабул қилади. Катта маблағ ва инновацион ишланмаларга эътибор қаратилади, клиникалар замонавий технологик жиҳозлар билан таъминланган. Берн университети ва Цюрих университети тадқиқотда етакчилик қилмоқда. Novartis етакчи фармацевтика компанияси Швейцарияда муваффақиятли фаолият юритмоқда. Соғлиқни сақлаш тизимини ташкил этиш кўплаб мамлакатлар учун намуна бўлиб хизмат қилади. Фуқароларнинг 100% гача суғурта бор, бу кўпгина хизматларни қамраб олади.
Исроил
Мамлакат биоконвергенция соҳасидаги ишланмалар бўйича дунёда етакчи ўринни эгаллайди, кўплаб хорижлик беморларни қабул қилади, мураккаб жарроҳлик соҳасида ҳам шифокорларнинг малакаси, ҳам клиникаларни замонавий асбоб-ускуналар билан таъминлаш бўйича етакчи ўринни эгаллайди. Тель-Aвив университети ва Вейцман илмий институти етакчи тадқиқот марказлари ҳисобланади. Мамлакатда беморларга даволаниш харажатларини қоплайдиган мажбурий суғурта тизими жорий этилган.
Швеция
Мамлакат малакали мутахассислари ва клиникаларнинг технологик жиҳозлари, ходимлар сонининг беморлар сонига оптимал нисбати билан машҳур. Давлатда таниқли тадқиқот муассасалари - Каролинска институти ва Уппсала университети мавжуд. Саноат катта маблағ олади, аммо соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш марказлаштирилмаган. Фуқаролар учун клиникаларда парваришлаш харажатлари солиқлар ҳисобидан қопланади, аммо баъзи хизматлар қўшимча тўловни талаб қилади.

Медицина в мире считается одной из наиболее быстроразвивающихся отраслей. Сфера включает фармацевтические компании, учебные и исследовательские организации, медицинские учреждения. В каждом из государств уровень прогресса в данной области определяется системой здравоохранения, ее политикой в аспекте финансирования, защиты граждан, подходов и методов лечения.
В зависимости от критериев оценки формируются различные рейтинги, среди которых непросто выделить одну страну с лучшей медициной в мире. При этом стабильными лидерами подборок остаются Южная Корея, Гонконг, Сингапур, Дания, Норвегия.
Топ 10 стран по уровню медицины в мире
Базовыми критериями определения государств с самой развитой медициной в мире считаются:
Кроме того, в составлении подборок государств с продвинутой медициной учитывается количество проводимых исследований и цитирований публикаций научных медицинских учреждений страны, развитие фармацевтики. Показательными стали разработки вакцины для борьбы с Covid-19, первенство в которых получили американская и немецкая компании.
Согласно рейтингу, который основывается на трех аспектах (Индекс процветания, отчеты Института научной информации о цитировании и журнала CEOWORLD о лучших системах здравоохранения), можно выделить топ-10 стран с самым высоким уровнем медицины.
Южная Корея
Страна занимает первое место по уровню развития медицины и славится технологичностью отрасли, наличием эффективных роботизированных систем, которые применяются во всех направлениях и даже ассистируют операции. Южная Корея — уверенный лидер в сфере пластической хирургии, лечения сердечно-сосудистых заболеваний и онкологии. Средняя продолжительность жизни корейцев свыше 80 лет показательно демонстрирует успехи государства в продвижении медицинского сектора. Большинство учреждений в Южной Корее работают в формате коммерческих, то есть предоставляют платную медицину, и имеют наивысшую международную сертификацию.
Япония
Страна с одной из лучших медицин в мире лидирует по продолжительности жизни граждан, что является прямым следствием высокого уровня развития системы здравоохранения. Данная отрасль в Японии получает большое финансирование, японские медицинские центры обладают современным оборудованием, на душу населения приходится наибольший показатель по количеству аппаратов для КТ и МРТ-диагностики. Передовые в мире фармацевтические компании Astellas Pharma и Takeda Pharma работают в этом государстве. Граждане с помощью страховки могут покрыть до 90 % услуг и получать качественное обслуживание в государственных учреждениях.
Дания
В стране хорошо налажена сеть больниц и клиник, в целом высоко развита медицинская инфраструктура. В Дании особое внимание уделяется профилактическому подходу, разрабатываются эффективные схемы предупреждения инфекционных и прочих заболеваний. Граждане пользуются бесплатной медициной в рамках страховки, но неотложная помощь без оплаты доступна всем. Обслуживание функционирует по принципу распределения пациентов по семейным врачам с дальнейшим направлением к узкоспециализированным.
Нидерланды
Государство с одной из лучших систем здравоохранения в мире известно мощной фармацевтической базой. Расходы страны на медицину достигают 10 % от общего показателя ВВП. В Нидерландах действуют известные исследовательские институты, среди которых Philips Research, Eindhoven и Danone Nederland BV. Граждане обязаны зарегистрироваться в государственной системе страхования, чтобы иметь доступ ко всем необходимым услугам.
Норвегия
Правительство выделяет крупные суммы на развитие медицинского сектора — например, в 2019 году отрасль получила 10,5 % от общего ВВП. В государстве действует один из передовых в мире исследовательских институтов SINTEF Group. Норвегия считается лидером по доступности и качеству оказания услуг с бесплатной медициной для участников системы страхования. Большинство медицинских учреждений в стране государственные.
Тайвань
Страна взяла курс на активное внедрение современных технологий в сектор, в связи с чем наращивается сильная медицина с инновационной сложной инфраструктурой, запускаются разнообразные исследования. Специалисты Тайваня — высококвалифицированные, ведь согласно политике государства должны регулярно проходить стажировки и повышение квалификации в США, странах ЕС. Клиники обязаны периодически получать международную сертификацию на предмет компетентности персонала, технологической оснащенности, эффективности административной составляющей. Система здравоохранения покрывает до 90 % расходов на обслуживание граждан.
Еще одна скандинавская страна, которая занимает передовые в Европе позиции по развитию медицины. В государстве хорошо развита инфраструктура — крупные учреждения оснащены ультрасовременным оборудованием для диагностики и лечения, применяются новейшие методы лабораторных исследований, а в небольших районных госпиталях имеется все необходимое для обследования, терапии и реабилитации пациентов. Государство ежегодно выделяет порядка 9‒10 % ВВП на развитие сектора. Хельсинкский университет и Университет Турку являются ведущими в стане и регионе по исследованиям и разработкам. Большинство услуг покрываются страховкой.
Швейцария
Данная страна регулярно входит в число государств с самой развитой медициной в мире, готовит высококвалифицированных специалистов в данной сфере, принимая также студентов из-за рубежа. Большое финансирование и курс на инновационные разработки обеспечивают современную технологическую оснащенность клиник. Бернский и Цюрихский университет являются передовыми в области исследований. В Швейцарии успешно функционирует ведущая фармацевтическая компания Novartis. Организация системы здравоохранения для многих стран выступает примером. До 100 % граждан имеют страховку, которой покрывается большинство услуг.
Израиль
Страна имеет первенство в мире по разработкам в сфере биоконвергенции, принимает большое количество иностранных пациентов, держит лидерство в области сложной хирургии как по квалификации врачей, так и оснащенности клиник современным оборудованием. Тель-Авивский университет и Научный институт Вейцмана являются ведущими исследовательскими центрами. В стране действует обязательная система страхования, которая компенсирует для пациентов расходы на лечение.
Швеция
Страна известна квалифицированными специалистами и технологической оснащенностью клиник, оптимальным соотношением количества персонала к числу пациентов. В государстве действуют известные исследовательские учреждения — Каролинский институт и Упсальский университет. Отрасль получает большое финансирование, но управление системой здравоохранения децентрализованное. Покрытие стоимости обслуживания в клиниках для граждан происходит за счет налогов, но некоторые услуги требуют дополнительной оплаты.