Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг сил касаллиги бўйича юқори даражадаги йиғилишига раислик қилди
Шу йилнинг 19-26 сентябрь кунлари Нью-Йоркда БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясининг умумий муҳокамаси доирасида силга қарши кураш бўйича юқори даражадаги йиғилиш бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА.
Ушбу формат соғлиқни сақлаш соҳасидаги давлат, ҳукумат раҳбарлари ва вазирлар иштирокидаги йирик халқаро тадбир бўлиб, силга қарши курашда ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган глобал вазифаларнинг стратегик мақсадларини аниқлашга қаратилган. Форум 2018 йилда Бош Ассамблеянинг биринчи шунга ўхшаш йиғилиши ташкил этилганидан 5 йил ўтиб ўтказилмоқда. Кейинги учрашув 2028 йилда бўлиб ўтади.
Унда БМТга аъзо 193 та мамлаатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, соғлиқни сақлаш вазирлари, Бош Ассамблея раиси, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши (ЭКОСОС) раҳбарлари, шунингдек, БМТнинг ихтисослашган идоралари, парламентлар, халқаро донорлар, фуқаролик жамияти, илмий доиралар, тиббиёт бирлашмалари ва хусусий секторнинг юқори даражали вакиллари иштирок этишди.
Юқори даражадаги йиғилишнинг биринчи ялпи сессиясини Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов олиб борди. Вазир ўз нутқида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида силга қарши курашиш миллий тизимини тубдан модернизация қилиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумот берди.
Кўрилган чора-тадбирлар натижасида 130 минг кишининг ҳаёти сақлаб қолинди, сил касаллиги билан касалланиш 43 фоизга, ўлим даражаси 84 фоизга камайди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил январь ойида қабул қилинган «2023-2026 йилларда фтизиатрия ва пульмонология хизматини янада ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорининг мазмун-моҳияти алоҳида таъкидланди. Ҳужжатда тиббиёт муассасаларининг моддий-техник базасини ривожлантириш билан бир қаторда латент сил касаллигига қарши скрининг текширувлари сонини йилига 1 миллион нафарга етказиш кўзда тутилган.
Тадбир якунида аъзо давлатлар Ўзбекистон ва Польша мувофиқлаштирувида ишлаб чиқилган Сиёсий декларацияни бир овоздан қабул қилдилар. Мазкур ҳужжат БМТнинг Нью-Йоркдаги Бош штаб-квартирасида ҳам, халқаро ташкилотларнинг бош идоралари жойлашган дунёнинг бошқа шаҳарларида ҳам ўтган йил давомида олиб борилган пухта тайёргарлик ишлари ва жадал давлатлараро музокаралар натижасидир.
Ҳужжатда 2030 йилгача силга қарши глобал эпидемияга барҳам беришни жадаллаштириш бўйича аниқ вазифалар ўрин олган. Хусусан, 90 миллион аҳолини сифатли даволаш ва профилактика тадбирлари билан таъминлаш режалаштирилган. Ушбу жараёнда, 2023-2027 йилларда, шу жумладан 4,5 миллион болалар, 1,5 миллион дорига чидамли сил билан касалланган беморлар қамраб олинади. Шунингдек, аъзо давлатлар сил касаллигини глобал молиялаштиришни 2027 йилга бориб йилига 5,4 миллиард доллардан 22 миллиард долларгача ва 2030 йилга бориб эса 35 миллиард долларгача, яъни ҳозирги даражадан тўрт баравардан кўпроққа ошириш мажбуриятини олдилар.
Сиёсий декларация биринчи марта мамлакатларнинг кейинги 5 йил ичида силга қарши янги вакцинани ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш ва фойдаланишни бошлаш мақсадларини тасдиқлайди. Ҳозирги вақтда сил касаллигини даволаш учун фойдаланилаётган «БЦЖ» ягона вакцинаси 100 йил олдин ишлаб чиқарилган. Мутахассисларнинг фикрича, мазкур стратегик ҳужжатнинг қайд этилган қоидаси сил касаллигини бартараф этишда жаҳон ҳамжамиятининг асосий ютуғидир.

Узбекистан председательствовал на заседании высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН по борьбе с туберкулезом
В рамках состоявшихся 19-26 сентября в городе Нью-Йорке Общих дебатов 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН проведено заседание высокого уровня по борьбе с туберкулезом, сообщает ИА «Дунё».
Такой формат явился крупным международным мероприятием в сфере общественного здравоохранения с участием глав государств, правительств и министров, призванным определить стратегические цели и глобальные задачи на среднесрочную перспективу по борьбе с туберкулезом. Форум проводится спустя 5 лет с момента организации первого аналогичного заседания Генассамблеи в 2018 года. Следующее заседание состоится в 2028 году.
В нем приняли участие главы государств и правительств, министры здравоохранения 193 стран-членов ООН, председатель Генеральной Ассамблеи, руководители Всемирной организации здравоохранения и Экономического и социального совета ООН (ЭКОСОС), а также высокопоставленные представители специализированных учреждений ООН, парламентов, международных доноров, гражданского общества, академических кругов, медицинских ассоциаций и частного сектора.
На первой пленарной сессии заседания высокого уровня председательствовал министр здравоохранения Узбекистана Амрилло Иноятов. В своем выступлении министр представил подробную информацию о проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабных реформах по кардинальной модернизации национальной системы по борьбе с туберкулезом.
В результате принятых мер спасены жизни 130 тысяч жизней, заболеваемость туберкулезом снизилась на 43%, а смертность – на 84%.
Отдельно отмечено принятое постановление Президента Узбекистана в январе текущего года «О мерах по дальнейшему развитию службы фтизиатрии и пульмонологии в 2023 - 2026 годах». Документ предусматривает наряду с развитием материально-технической базы медучреждений доведение количества скрининговых обследований на латентную туберкулезную инфекцию до 1 миллиона в год.
По итогам мероприятия государства-члены единогласно приняли Политическую декларацию, разработанную при координации Узбекистана и Польши. Данный документ является результатом проведенной за последний год тщательной подготовительной работы и интенсивных межгосударственных переговоров как в штаб-квартире ООН в городе Нью-Йорке, так и других городах мира, где расположены головные офисы международных организаций.
Документ содержит конкретные задачи по ускоренной ликвидации до 2030 года глобальной эпидемии туберкулеза. В частности, предусматривается обеспечение высококачественным лечением и профилактическими мерами 90 миллионов человек в 2023-2027 годах, в том числе до 4,5 миллиона детей, 1,5 миллиона пациентов с лекарственно-устойчивым туберкулезом. Государства-члены также обязались увеличить ежегодный уровень глобального финансирования борьбы с туберкулезом более чем в четыре раза по сравнению с нынешним уровнем (5,4 миллиарда долларов) и достичь 22 миллиардов долларов в год к 2027 году, а к 2030 году – до 35 миллиардов долларов.
В Политической декларации впервые закреплено намерение стран разработать, производить и начать применение новой вакцины против туберкулеза в течение ближайших 5 лет. В настоящее время для лечения туберкулеза используется единственная вакцина «БЦЖ», разработанная 100 лет назад. По мнению экспертов, упомянутое положение данного стратегического документа является ключевым достижением мирового сообщества в деле искоренения туберкулеза.