Tafts universiteti olimlarining fikricha, ikkita Afrika davlati, Efiopiya va Nigeriya shirin ichimliklar iste'moli bo'yicha yetakchilar bo`lgan AQSh va Meksika safiga qo'shildi.
Xalqaro olimlar guruhi 1990 yildan beri gazlangan va shakarli ichimliklar iste'moli 16 foizga oshganini, Afrikaning ba'zi qismlarida iste'mol qilinadigan shakarli ichimliklar hajmi qariyb ikki barobarga oshganini aniqladi. Bu haqda Amerika Tafts universiteti matbuot xizmati xabar berdi. Tadqiqot Nature Communications jurnalida chop etildi.
"So'nggi o'n yilliklarda shakarli ichimliklar iste'moli ularning iste'molchilarga qiziqishini kamaytirishga qaratilgan sa'y-harakatlarga qaramay sezilarli darajada oshdi, ba'zi aholi bu tendentsiyaga ayniqsa zaif ekanligini isbotlandi. Bizning topilmalarimiz milliy va global miqyosda yanada samaraliroq yo`l topishga yordam beradi deb umid qilamiz. ", dedi Tafts universiteti professori Dariush Mozaffaryan.
Professor Mozaffaryan va uning hamkasblari Global parhez ma'lumotlar bazasi loyihasi doirasida to'plangan ma'lumotlarni o'rganib chiqdilar. Bu maʼlumotlar bazasi 1990-yildan to hozirgi kungacha BMTga aʼzo 185 ta davlatda oʻtkazilgan barcha asosiy parhez tadqiqotlari bosqichma-bosqich toʻplanib, qayta ishlanadi.
Tadqiqotchilar ushbu ma'lumotlar to'plamidan shakarli ichimliklar iste'mol qilish odatlari 1990 va 2018 yillar oralig'ida global va mintaqaviy darajada qanday o'zgarganini o'rganish uchun foydalangan. Aniqlanishicha, jahon miqyosida iste'mol qilinadigan shakarli ichimliklarning o'rtacha hajmi 2018 yilda 1990 yilga nisbatan 16 foizga oshgan, biroq o'sish mamlakatlar va mintaqalar bo'yicha notekis bo'lgan.

К лидерам по уровню потребления газировки, США и Мексике, присоединились две африканские страны - Эфиопия и Нигерия, подсчитали ученые Университета Тафтса
Международный коллектив ученых пришел к выводу, что потребление газировки и сладких напитков в мире выросло на 16% по сравнению с 1990 годом, причем в некоторых регионах Африки объемы выпиваемых сладких напитков выросли почти в два раза. Об этом сообщила пресс-служба американского Университета Тафтса. Исследование было опубликовано во вторник в журнале Nature Communications.
"Потребление сладких напитков заметно выросло в последние десятилетия, несмотря на все усилия по снижению их привлекательности для потребителей, причем некоторые популяции оказались особенно уязвимыми к этому тренду. Мы надеемся, что наши наблюдения помогут создать более эффективные меры на национальном и глобальном уровнях", - заявил профессор университета Тафтса Дариуш Мозаффарян.
Профессор Мозаффарян и его коллеги изучили данные, собраные в рамках проекта Global Dietary Database. Это база данных, в которой постепенно накапливаются и обрабатываются все крупные диетические исследования, которые проводились во 185 странах-участницах ООН с 1990 года по сегодняшний день.
Исследователи использовали этот массив данных для изучения того, как изменились привычки потребления сладких напитков в промежутке между 1990 и 2018 годами на глобальном и региональном уровнях. Оказалось, что средние объемы выпиваемых сладких напитков выросли на мировом уровне на 16% в 2018 году по сравнению с 1990 годом, однако прирост этого показателя был неодинаковым для разных стран и регионов.