Maʼlumotlarga koʼra, 1 va 2-toifa diabet bilan ogʼrigan bemorlarning taxminan 35 foizida diabetik distress darajasi yuqori.
Diabetik distress — bu umidsizlik, tushkunlik va charchoq hissi bilan birga keladigan oʼziga xos hissiy reaktsiya. Bu har doim ham patologiya emas, lekin agar u yuqori darajada kuzatilsa, unga aylanishi mumkin. Bundan tashqari, diabetik distress davolanishning muvaffaqiyatiga salbiy taʼsir qilishi mumkin.
Raqamli sogʼliqni saqlash vositalari diabetik distressni bir necha usullar bilan yengillashtirishi mumkin: glyukoza darajasini kuzatish va klinik maʼlumotlarni sharhlashni osonlashtirish, shifokor bilan motivatsion aloqani taʼminlash va maqsad koʼrsatkichlariga erishishda ijobiy qoʼllab-quvvatldash.
Shunday vositalardan biri Roche kompaniyasiga tegishli mySugr ilovasi. Ushbu dasturning pro versiyasi yaqinda 400 ga yaqin bemorni qamrab olgan klinik sinovda tekshirild. Sinovda 1-toifa, 2-toifa, shuningdek homilador boʼlgan qandli diabet bilan kasallangan bemorlar qamrab olindi. Ishtirokchilardan kunlik qondagi glyukoza miqdorini oʼlchash va natijalarni ilovaga kiritish soʼralgan.
Ishtirokchilarning ahvolini baholash uchun odatda diabet bilan ogʼrigan bemorlarda depressiv buzilishlar dinamikasini baholash uchun qoʼllaniladigan PAID (Problem Areas in Diabetes Scale-Qandli diabet muammoli hududlar shkalasi ) diagnostik shkalasi qoʼllanildi.
Ilova klinik tadqiqot va undan keyingi 12 haftalik kuzatuvda qandli diabet bilan ogʼrigan bemorlarda psixologik holatini yaxshilanishini koʼrsatdi (garchi u glikemik nazoratni yaxshilamagan boʼlsa ham).

По оценкам, около 35% пациентов с диабетом 1 и 2 типа имеют повышенный уровень дистресса.
Диабетический дистресс — специфичная эмоциональная реакция, сопровождающаяся ощущениями безнадежности, уныния и истощения. Она не обязательно является патологией, но может стать таковой, если отмечается на повышенном уровне. Кроме этого, диабетический дистресс может поставить под угрозу успех лечения.
Инструменты цифрового здравоохранения способны облегчить диабетический дистресс несколькими путями: упрощая контроль уровня глюкозы и интерпретацию клинических данных, обеспечивая мотивационную обратную связь с врачом, а также положительное подкрепление при достижении целевых показателей.
Один из таких инструментов – приложение mySugr, принадлежащее Roche. Pro-версию этой программы недавно протестировали в КИ, в которое зачислили около 400 пациентов с диабетом 1 и 2 типа, а также с гестационным диабетом. Участникам было предложено проводить ежедневные измерения уровня глюкозы в крови и вводить полученные результаты в приложение.
Для оценки состояния участников использовалась диагностическая шкала PAID (Problem Areas in Diabetes Scale — Шкала проблемных областей диабета), которая обычно используется для оценки динамики депрессивных расстройств у пациентов с диабетом.
В ходе рандомизированного клинического исследования и последующего 12-недельного наблюдения было показано, что упомянутое приложение облегчает психологическое состояние пациентов с диабетом, которое можно охарактеризовать как дистресс (хотя и не улучшает гликемический контроль).
Также исследователи отметили высокую степень удовлетворенности пациентов приложением: оно использовалось по назначению в течение 93% дней испытания.