Британиялик олимлар саратон касаллигини даволовчи заҳарли биоктив шиша ишлаб чиқишди
Олимлар суяк саратонини даволашнинг янги усулини намойиш этдилар. Бунинг учун биоактив шиша ишлатилган, унга заҳарли металл қўшилган. Натижалар шуни кўрсатдики, ушбу материал соғлом ҳужайраларга зарар бермасдан саратон ҳужайраларининг 99 фоизини йўқ қилишга қодир.
Суяк саратонининг энг кенг тарқалган тури остеосаркома ҳисобланади. Даволаш курси ўсимтани олиб ташлаш учун жарроҳлик ва кимётерапия ёки радиация терапиясини ўз ичига олади. Ушбу касалликнинг қайталаниш хавфи юқори.
Буюк Британиянинг Aстон университети олимлари ҳужайралар учун заҳарли бўлган галлий билан аралаштирилган шиша нанозаррачалардан биоактив материал яратдилар. Галлий ионлари ҳужайраларга маълум бир рецептор орқали киради, унинг даражаси саратон касаллигида жуда юқори. Бу шуни англатадики, саратон ҳужайралари соғлом ҳужайраларга етиб боргунга қадар заҳарли моддани ўзлаштиришга улгуради.
Олимлар лаборатория синовларида остеосаркома ҳужайралари ёнида соғлом суяк ҳужайраларини ўстирди ва уларни галюм шишаси билан даволашди. Натижалар 5% галлий оксиди консентрацияси билан остеосаркома ҳужайраларининг 99% и 10 кун ичида ғойиб бўлганини кўрсатди. Соғлом ҳужайралар шикастланмаган.
Бундан ташқари, янги материалнинг таъсири остида суяк тиклана бошлади. Биоактив шиша зарралари юзасида аморф калций фосфат/гидроксиапатит қатлами шакллана бошлади, деб хабар беради мир24.
"Ушбу биоматериалларнинг хавфсизлиги ва самарадорлиги қўшимча синовларни талаб қилади, аммо дастлабки натижалар умид бахш этди", деб таъкидлади илмий мақола муаллифлари.

Ученые продемонстрировали новый способ лечения рака костей. Для него использовали биоактивное стекло, в которое добавили токсичный металл. Результаты показали, что этот материал способен уничтожить до 99% раковых клеток и при этом не повредить здоровые.
Наиболее распространенный вид рака кости – остеосаркома. Лечение подразумевает хирургическую операцию по удалению новообразования и химиотерапию или лучевую терапию. У данного заболевания наблюдается повышенный риск рецидивов.
В ходе лабораторных испытаний команда культивировала здоровые костные клетки рядом с клетками остеосаркомы и обработала их галлиевым стеклом. Результаты показали, что при 5% концентрации оксида галлия 99% клеток остеосаркомы исчезли в течение 10 дней. Здоровые клетки не пострадали.
Более того – под влиянием нового материала пораженная кость начала восстанавливаться. На поверхности частиц биоактивного стекла стал образовываться слой аморфного фосфата кальция/гидроксиапатита, сообщает Biomedical Materials.
«Безопасность и эффективность этих биоматериалов нуждаются в дальнейшем тестировании, но первоначальные результаты действительно многообещающие», – отметили авторы научной работы.