Пандемиянинг уч йили давомида Россияда COVID-19 ни даволаш учун мўлжалланган 15 та дори воситасидан фойдаланиш натижасида 800 дан ортиқ ножўя таъсирлар юзага келганлиги қайд этилган.
Ножўя таъсирларнинг ярмидан кўпи фавипиравир фаол моддасини ўз ичига олган «Авифавир», «Ареплевир» ва «Коронавир» препаратлари билан боғлиқ. Экспертлар COVID-19 ни даволашда қўлланиладиган дори воситаларининг ножўя таъсирлари частотасини баҳолашди. Таҳлил натижалари Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Тиббий маҳсулотларни экспертиза қилиш илмий маркази (НЦЭСМП) журналида чоп этилди, деб ёзади «Медицинский вестник».
Росздравнадзорнинг расмий статистикасида коронавирус инфекциясини даволаш билан боғлиқ жами 873 та ҳисобот мавжуд. COVID-19 дориларига салбий реакциялар энг кўп тиббиёт ходимлари томонидан қайд этилган - ҳисоботларнинг 39%. 35% ҳолларда фармацевтика компаниялари хабар беришган.
Рўйхатда қандай дорилар бор
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг клиник тавсияларининг турли версияларига киритилган 15 та дори воситасини қўллаш натижасида салбий реакциялар юзага келган. Ножўя реакцияларнинг энг кўп сони вирусга қарши фавипиравир препаратини қўллаш билан боғлиқ - 493 та ҳолат ёки фоизда ҳисоблаганда COVID-19 дориларидан аниқланган ножўя реакцияларининг умумий 56% ни ташкил қилади. Мутахассислар бунинг сабаби сифатида препаратнинг кенг қўлланилишини кўрсатишди. Биргина 2021 йилнинг ўзида фавипиравирнинг ўртача суткалик дозалари сони ремдесивир истеъмолидан 30 баравар ва гидроксихлорохин истеъмолидан олти баравар ошган.
Кейинги ўринда катта фарқ билан гидроксихлорохин ва олокизумаб турибди - 87 ва 85 та ҳолат. Ҳар бир дори умумий ҳисоботнинг 10% ни ташкил этади.
Росздравнадзор маълумотлар базасида, шунингдек, коронавирус инфекциясини даволашда қўлланиладиган яна 12 та дори, шу жумладан тўртта вирусга қарши восита: ремдесивир, умифеновир, молнупиравир ва ритонавир билан лопинавирнинг ножўя таъсирлари тавсифи мавжуд. Булар «Велкури», «Арбидола», «Лагеврио» ва бошқа дориларнинг МНН билан кўрсатилган фаол моддалари.
Мутахассислар, шунингдек, азитромицин антибиотиги, иммунодепрессантлар, глюкокортикоид дексаметазон ва Ковид-глобулинни қабул қилишда салбий реакцияларни аниқлади (расм).
COVID-19 га қарши дорилар қандай ножўя таъсирлар кўрсатди?
Лаборатория ва инструментал кўрсаткичларга таъсири коронавирус инфекциясини даволашда энг кенг тарқалган ножўя реакция бўлди. 273 та шундай ҳолат аниқланиб, умумий кўрсаткичнинг 17 фоизини ташкил этган. Иккинчи кенг тарқалган ножўя реакциялар жигар ва ўт йўллари касалликлари бўлди - 203 та хабарда, кейинги ўринда ошқозон-ичак касалликлари - 191 та хабарда. Иммунитетнинг тушиши, қон ва лимфа тизимининг бузилиши, инъекция жойидаги реакциялар ва умумий бузилишлар ҳам қайд этилган.
Шу билан бирга, хабарларнинг деярли учдан бир қисми "жиддий" реакция мезонларига жавоб беради, дейди экспертлар. Улар орасида: нафас олиш етишмовчилиги, тошма тошиши, ўпка эмболияси ва аллергик шиш кўрсатилган.
Салбий реакцияларнинг оқибатлари
Реакциялар натижасида беморнинг ўлими кўрсатилган 125 та ҳисобот аниқланган, бу 14% ни ташкил этади. Бироқ, экспертлар томонидан ўлим COVID-19 нинг оғирлиги ва ривожланиши билан боғлиқми ёки дори воситаларига салбий таъсир кўрсатиши билан боғлиқми - бу кўрсатилмаган. Хабар қилинган ҳодисалар орасида нафас етишмовчилиги (30 та хабар), ўпка эмболияси (13), ўткир респиратор дистресс синдроми (20), сепсис ва септик шок (17) ва орган етишмовчилиги (15) мавжуд.
Маълумотларга кўра коронавирус инфекциясини даволаш пайтида салбий реакцияларнинг аксарияти хавфсиз тарзда тугаган. 39% ҳолларда "Covid" дори-дармонларига салбий реакциялардан тикланиш содир бўлган, 14% ҳолларда яхшиланиш кузатилган, беморларнинг 6 фоизида вазият ўзгармаган - 53 та ҳисобот буни тасдиқлади.

За три года пандемии в России было зарегистрировано более 800 побочных эффектов от применения 15 лекарственных средств, предназначенных для лечения COVID-19. Из них более половины побочных эффектов были связаны с препаратами «Авифавир», «Ареплевир» и «Коронавир», которые содержат действующее вещество фавипиравир.
Группа экспертов проанализировала базу Росздравнадзора «Фармаконадзор 2.0», куда поступают сведения о нежелательных реакциях лекарств в России, первых трех лет пандемии COVID-19: с 2020 по 2022 год. Они оценили частоту побочных эффектов препаратов, используемых при лечении COVID-19. Результаты анализа опубликованы в журнале Научного центра экспертизы средств медицинского применения (НЦЭСМП) Минздрава, пишет «Медицинский вестник».
Всего в официальной статистике Росздравнадзора фигурируют 873 сообщения, относящиеся к лечению коронавирусной инфекции. Чаще всего о побочных реакциях «ковидных» лекарств сообщали медработники — 39% сообщений. Фармацевтические компании описали 35% случаев.
Нежелательные реакции возникли при применении 15 препаратов, внесенных в различные версии клинических рекомендаций (КР) Минздрава.
Наибольшее число нежелательных реакций связано с применением противовирусного препарата фавипиравир — 493 случая, или 56% от общего числа выявленных побочных реакций лекарств от COVID-19. Возможной причиной этого эксперты назвали широкое применение препарата. Только за 2021 год число средних суточных доз фавипиравира превышало в 30 раз потребление ремдесивира и в шесть раз — гидроксихлорохина.
Далее с большим отрывом следуют гидроксихлорохин и олокизумаб — 87 и 85 случаев соответственно. На долю каждого препарата пришлось по 10% от общего числа сообщений.
В базе Росздравнадзора также содержатся описания нежелательных реакций еще 12 лекарств, применявшихся для лечения коронавирусной инфекции, среди которых четыре противовирусных: ремдесивир, умифеновир, молнупиравир и лопинавир с ритонавиром. Это действующие вещества «Велкури», «Арбидола», «Лагеврио» и других препаратов с указанными МНН.
Эксперты также выявили побочные реакции при приеме антибиотика азитромицина, иммунодепрессантов, глюкокортикоида дексаметазона и Ковид-глобулина.
Влияние на лабораторные и инструментальные показатели стало самой частой нежелательной реакцией при лечении коронавирусной инфекции из официально зарегистрированных в первые три года пандемии в России. Выявлено 273 таких случая, что составило 17% от общего числа.
Нарушения со стороны печени и желчевыводящих путей были второй по частоте побочной реакцией в 203 сообщениях, нарушения желудочно-кишечного тракта — в 191 сообщении. На долю каждого нарушения пришлось по 12% от общего числа.
Также сообщается об иммунных нарушениях, нарушениях со стороны крови и лимфатической системы, реакциях в месте введения и общих нарушениях.
При этом критериям «серьезной» реакции соответствовало почти треть сообщений, отмечают эксперты. Среди таковых: дыхательная недостаточность, крапивница, легочная эмболия и аллергический отек.
Выявлено 125 сообщений, где в качестве исхода указана смерть пациента, что составило 14%. Однако эксперты не указали, связан летальный исход с тяжестью и прогрессированием COVID-19 или наступил из-за нежелательных реакций лекарств. В качестве событий в описании таких случаев указаны дыхательная недостаточность (30 сообщений), легочная эмболия (13), острый респираторный дистресс-синдром (20), сепсис и септический шок (17) и полиорганная недостаточность (15).
Всего указания на исход содержат 91% изучаемых сообщений из базы Росздравнадзора. Большинство случаев побочных реакций при лечении коронавирусной инфекции закончились благополучно.
Выздоровление без последствий при нежелательных реакциях на «ковидные» лекарства наступало в 39% случаев, улучшение состояния произошло в 14% случаев, состояние не изменилось у 6% пациентов, указание на это эксперты выявили в 53 сообщениях.