Дунёда демографик ўзгаришлар жараёни анча жадаллашган. Масалан, Европа қитъасида келгуси йили 65 ёшдан ошган фуқаролар сони 15 ёшгача бўлган болалар ва ўсмирлар сонидан ошиши прогноз қилиняпти.
Ўз навбатида, пенсионерлар сафи чорак баробар кўпайиши кутилмоқда. “Кўҳна қитъа” аҳолисининг бундай “тез қариши” кекса авлод вакиллари саломатлиги билан боғлиқ янги тавсиялар ишлаб чиқилиши учун асос бўляпти.
Хусусан, ЖССТ томонидан эълон қилинган янги ҳисобот шу мавзуга тааллуқли бўлди. Унда келтирилишича, кексаликни соғлом ва завқли ўтказиш учун, аввало, ош туз истеъмолини камайтириш ҳамда трансёғлар ва шакар танаввулини чеклаш керак.
Чунки дунё бўйича катта ёшли аҳолининг ҳар 3 нафардан бири гипертониядан азият чекмоқда. Бу эса юрак-қон томир ва асаб тизими, буйрак касалликлари, ошқозон саратони, семизлик, остеопороздан азият чекувчи беморлар сони кўпайишига олиб келяпти.
Қолаверса, 65 ёшдан ошган одамлар ҳафтасига камида икки ярим соат ўртача интенсивликдаги жисмоний машғулотлар билан шуғулланишлари керак.
Негаки, камҳаракатлик оқибатида дунё бўйича йилига 5 миллион киши ҳаётдан кўз юммоқда. Энг ёмони, келгусида бу кўрсаткичлар янада ортиши мумкин.
Ваҳоланки, олимлар кунига 11 дақиқа пиёда юриш эрта ўлим хавфини 10 фоизга камайтиришини тадқиқ этган.
Ҳафтада камида икки кун мушакларни чиниқтирувчи машғулотларни бажариш ҳам организмнинг касалликларга қарши курашиш қобилиятини кучайтиради.
Сурункали хасталиклардан азият чекаётганлар ҳам имкон қадар жисмоний фаоллик асосида ҳаёт кечиришлари фойдали.

ВОЗ рекомендовала взрослым ограничить потребление соли, сахара и трансжиров
Процесс демографических перемен в мире ускорился. Например, на европейском континенте в следующем году прогнозируется, что количество граждан старше 65 лет превысит количество детей и подростков до 15 лет.
В свою очередь, ожидается увеличение числа пенсионеров на четверть. Такое «быстрое старение» населения европейского континента является основой для разработки новых рекомендаций, касающихся здоровья пожилых людей.
В частности, этой теме посвящен новый доклад, опубликованный ВОЗ. Согласно ему, чтобы провести здоровую и приятную старость, в первую очередь необходимо сократить потребление поваренной соли и ограничить потребление трансжиров и сахара.Потому что каждый третий взрослый в мире страдает гипертонией. Это приводит к увеличению числа больных, страдающих заболеваниями сердечно-сосудистой и нервной систем, заболеваниями почек, раком желудка, ожирением и остеопорозом.
Кроме того, людям старше 65 лет следует уделять физической активности умеренной интенсивности не менее двух с половиной часов в неделю.Ведь каждый год во всем мире из-за сидячего образа жизни умирают 5 миллионов человек. И в будущем эти цифры могут увеличиться.Однако ученые отметили, что ходьба по 11 минут в день снижает риск преждевременной смерти на 10 процентов.
Выполнение упражнений по укреплению мышц по крайней мере два дня в неделю также повышает способность организма бороться с болезнями.Людям с хроническими заболеваниями также полезно быть максимально физически активными.