2023 йил учун минимал истеъмол харажатлари қиймати ҳисобланди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023-йил 27-февралдаги 80-сон қарори билан тасдиқланган “2023-йил учун Статистика дастури”да белгиланган муддатда “Минимал истеъмол харажатлари” қиймати ҳисобланди.
2022-йил (йиллик) инфляция даражасидан келиб чиқиб, 2023-йил учун ҳисобланган минимал истеъмол харажатлари қиймати бир ойда киши бошига 568 минг сўмни ташкил етди.
Жаҳон тажрибасида минимал истеъмол харажатлари кўрсаткичидан камбағаллик чегараси сифатида фойдаланиш кенг тарқалган бўлиб, мазкур кўрсаткичдан:
• давлатнинг моддий ва бошқа ижтимоий кўмакларига муҳтож аҳолининг мақсадли (таргет) гуруҳини аниқлаш;
• мамлакатнинг камбағаллик чегарасини белгилашда фойдаланиш ва бунда таргет гуруҳдаги аҳолининг реал истеъмол хусусиятлари ва талабларини инобатга олиш;
• камбағалликка қарши курашиш стратегияси ва дастурларида белгиланган вазифа ва чора-тадбирларнинг натижадорлиги ҳамда манзиллилигини ошириш, шунингдек, уларнинг доимий мониторингини юритиш;
• пенсиялар ва нафақаларнинг энг кам миқдорини белгилаш, шунингдек, камбағал оилаларга бериладиган бошқа турдаги моддий кўмакларни кўрсатишда мезон сифатида фойдаланилади.

Расчитана стоимость минимальных потребительских расходов на 2023 год
Стоимость минимальных потребительских расходов рассчитана в пределах периода, указанного в Постановлении  Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 февраля 2023 года № 80 «О статистической программе на 2023 год».
Исходя из уровня инфляции на 2022 год (годового), стоимость минимальных потребительских расходов на 2023 год составила 568 тыс. сумов на человека в месяц.
В мировой практике широко распространено использование показателя минимального потребления в качестве черты бедности, который выглядит следующим образом:
• определить целевую (таргетированную) группу населения, нуждающуюся в материальной и иной социальной помощи государства;
• при определении черты бедности в стране учитывать особенности реального потребления и потребности населения целевой группы;
• повышение эффективности, адресности задач и мероприятий, определенных в стратегиях и программах борьбы с бедностью, а также ведение их постоянного мониторинга;
• использовать в качестве критерия для определения минимального размера пенсий и пособий, а также для предоставления других видов материальной помощи малообеспеченным семьям.