Таҳлилчилар яқин масофада жойлашган дорихоналарни ҳисоблаб чиқишди
Россияликларнинг учдан бир қисми учун пиёда бориш мумкин бўлган, яъни яқин масофада тўртдан ортиқ дорихона бор. Шу билан бирга, НАФИ сўровининг кўрсатишича, 13% респондентларнинг уйи яқинида дорихона йўқ. Россияликлар керакли товарлар мавжуд ва қулай жойлашган арзон нархлардаги дорихоналарни афзал кўришади.
Россияликларнинг аксарияти (86%) уйлари ёнида дорихона бор. Улардан ҳар иккинчи респондентда (57%) яқин масофада биттадан учтагача, респондентларнинг учдан бирида (29%) тўртдан ортиқ дорихона мавжуд. Шунингдек, россияликларнинг 13 фоизи ўз уйидан пиёда борадиган масофада дорихонага эга эмас. Кўпинча қишлоқ аҳолиси дорихоналар йўқлиги ҳақида гапиришади (34%). НАФИ таҳлилий маркази март ойида россияликлар учун дорихоналардан фойдаланиш имконияти даражаси ва у ёки бу дорихонани танлаш мезонлари бўйича сўров ўтказгандан сўнг шундай хулосага келди. Тадқиқотда барча федерал округлардан 1000 нафар катта ёшли россияликлар иштирок этди.
Респондентларнинг 19% барча дори-дармонларни битта дорихонадан сотиб олишини айтишган. Яна шунча иштирокчи ҳар доим турли дорихоналарга боришларини айтган. Аксарият (59%) респондентлар бир нечта дорихоналарнинг доимий мижозларидир. Бир дорихонага содиқ эркаклар 17% (аёллар 22%), 24 ёшгача бўлган ёшлар (29%) ва қишлоқ аҳолиси 32% ни ташкил этади.
Сўров шуни кўрсатдики, россияликлар биринчи навбатда, арзон нархлардаги дорихонани танлашади. Шунингдек, зарур товарларнинг бўлиши ва дорихонанинг қулай жойлашуви ҳам муҳим.

Треть россиян имеют в шаговой доступности более четырех аптек. При этом у 13% респондентов рядом с домом нет ни одной, показал опрос НАФИ. Предпочтение россияне отдают аптекам с доступными ценами, где есть необходимые товары и которые удобно расположены.
У подавляющего большинства россиян (86%) недалеко от дома есть аптека. Из этого числа у каждого второго респондента (57%) в шаговой доступности от одной до трех аптечных организаций, у трети опрошенных (29%) — более четырех. При этом у 13% россиян аптек в пешей доступности к дому нет. Чаще всего об отсутствии аптек говорят жители сельской местности (34%). К таким выводам пришел аналитический центр НАФИ, проведя в марте опрос об уровне доступности аптек для россиян и критериях, по которым выбирают ту или иную аптеку. В исследовании приняли участие 1 тыс. совершеннолетних россиян из всех федеральных округов.
О том, что все медикаменты они покупают в одной аптеке, сообщили 19% респондентов. Столько же заявили, что берут всегда в разных. У большинства (59%) есть несколько аптек, постоянными клиентами которых они являются. Наиболее лояльны и привержены к одной аптеке мужчины (22% против 17% женщин), молодые люди до 24 лет (29%), а также жители сел (32%).
Опрос показал, что прежде всего россияне выбирают аптеку за доступные цены. Также важно наличие необходимых товаров и удобство расположения аптечной организации.