Беларус Ўзбекистонда биомедикал ҳужайра препаратлари ишлаб чиқармоқчи
Беларуснинг оммабоп tvr.by сайтида "Ўзбекистон ва Беларус фармацевтика соҳасида ҳамкорликни кенгайтирмоқда" сарлавҳали мақола эълон қилинди.
Унда қайд этилишича, 2024 йилда Тошкентда беларуслик мутахассислар иштирокида Регенератив тиббиёт марказини очиш режалаштирилаётгани хабар қилинган. Марказда биомедикал ҳужайра препаратлари ишлаб чиқариш режалаштирилган. Қайд этилишича, бу Ўзбекистонда соғлиқни сақлашнинг янги йўналиши ҳисобланади.
"Беларусда бу технологиялар беш йилдан ортиқ вақтдан бери фаол қўлланмоқда ва беларуслик шифокорлар ўзбекистонлик ҳамкасблари билан тажриба алмашишга тайёр", дейилган нашрда.
Бундан ташқари, мақолада Беларус Соғлиқни сақлаш экспертиза ва синов маркази директори ўринбосари Олга Журавлеванинг Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтириш ҳақидаги фикрлари ўрин олган.
"Ўзбекистон – ўсиб бораётган йирик бозор. Албатта, бу бизнинг фармацевтика саноатимизни ўзига жалб қилади. Беларус томони у ерга дори воситаларини экспорт қилишдан манфаатдор. Ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар бошқа бозорлар қатори Беларусга ҳам киришни истайди. Бу ғояларни амалга ошириш учун дастлаб икки томон ўртасида ҳамкорлик алоқалари кучайтирилиши керак", дейди у.

Беларусь планирует производить биомедицинские клеточные продукты в Узбекистане
На популярном белорусском сайте tvr.by опубликована статья «Беларусь и Узбекистан расширяют сотрудничество в сфере фармацевтики».
Сообщается, что Беларусь и Узбекистан продолжают расширять сотрудничество в сфере фармацевтики. Сегодня в центре внимания двух стран взаимное упрощение регистрации лекарственных препаратов, а также создание совместных производств.
Отмечается, что в 2024 году в Ташкенте при участии белорусских специалистов планируется открыть Центр регенеративной медицины. Там будут производить и применять биомедицинские клеточные продукты. Для Узбекистана это совершенно новое направление в лечении пациентов.
«В нашей стране эти технологии активно применяются уже более пяти лет, и белорусы готовы поделиться опытом с узбекскими коллегами», - говорится в статье.
В статье представлены слова заместителя директора Центра экспертиз и испытаний в здравоохранении Ольги Журавлевой о расширении сотрудничества с Узбекистаном:
«Узбекистан - большой растущий рынок. Безусловно, он привлекателен для нашей фармацевтической отрасли. Белорусская сторона заинтересована в экспорте туда лекарственных препаратов. Узбекский производитель также хочет выходить на другие рынки, включая Беларусь. Для реализации этих идей в первую очередь необходимо укрепить сотрудничество между двумя сторонами».