Сил касаллигининг бутун дунёда яширин тарқалиши аниқланди
Сил билан оғриган беморларнинг 80 фоиздан ортиғи касалликнинг асосий белгиси, доимий йўталга эга эмас. Aмстердам университети тиббиёт маркази мутахассислари шундай хулосага келишди, тадқиқот натижаларини The Lancet Infectious Diseases журналида чоп этилган.
Хавфли инфекция билан оғриган беморларнинг кўпчилигида йўталнинг йўқлиги ва унинг деярли яширин оқими, нима учун ушбу касалликни ташхислаш ва даволаш бўйича улкан саъй-ҳаракатларга қарамай, Aфрика ва Осиёда сил касаллиги юки деярли камаймаганлигини кўрсатади. Йўтал ташхис қўйиш учун бошланғич нуқтадир; аммо, агар у йўқ бўлса, ташхис кейинчалик инфекция аллақачон бошқа одамларга тарқалиши мумкин бўлганида қўйилади.
Тадқиқотда 12 давлатда ўтказилган миллий мониторинг натижалари таҳлил қилинди ва йўталнинг йўқлигидан ташқари, сил билан касалланган беморларнинг тўртдан бири умуман сил аломатларига эга эмаслиги аниқланди , бу иккала хусусият эркакларга қараганда аёлларда кўп учраган. Йўтали бўлмаганларнинг балғамда кўп миқдорда бактериялар аниқланди ва улар жуда юқумли бўлиши мумкин.
Муаллифларнинг фикрича, сил касаллиги тарқалишининг олдини олиш учун рентген скринингга эътибор қаратиш, арзон ва қўлланилиши осон бўлган янги тестларни ишлаб чиқиш зарур.

Установлено скрытое распространение туберкулеза по всему миру
Более 80 процентов пациентов с туберкулезом не имеют главного симптома заболевания — постоянного кашля. К такому выводу пришли специалисты медицинского центра Амстердамского университета, которые опубликовали результаты исследования в журнале The Lancet Infectious Diseases.
Отсутствие кашля у большинства больных опасной инфекцией и ее практически скрытое течение объясняет, почему, несмотря на огромные усилия по диагностике и лечению этого заболевания, бремя туберкулеза (ТБ) в Африке и Азии почти не снижается. Кашель является отправной точкой для постановки диагноза, однако, если он отсутствует, диагноз, скорее всего, будет поставлен позже, когда инфекция уже могла распространиться на других людей.
В исследовании были проанализированы результаты национального мониторинга в 12 странах и установлено, что, помимо отсутствия кашля, более четверти больных туберкулезом вообще не имели никаких симптомов, причем обе эти черты чаще встречаются у женщин, чем у мужчин. Четверть из тех, у кого не было кашля, имели большое количество бактерий в мокроте и, вероятно, очень заразны.
По словам авторов, для предотвращения распространения туберкулеза необходимо сосредоточиться на рентгеновском скрининге и разработке новых недорогих и простых в использовании тестов.