Парҳезшунос: Шоколад 50 ёшдан ошган одамлар учун жуда фойдали
Шоколад нафақат ёқимли таъм ва кайфият беради, балки жуда кўп фойдали хусусиятларга эга. Парҳезшунос 50 ёшдан ошган одамлар учун машҳур десертнинг фойдалари ҳақида гапирди, деб ёзади "Вечерняя Москва".
Мутахассиснинг фикрича, шоколад ёшлик ва гўзалликни узайтириши мумкин. У қонни суюлтиради ва қон томир касалликларининг ривожланишига тўсқинлик қилади, шунинг учун у айниқса кекса одамлар учун фойдалидир.
“Таркибида 70 фоиз какао бўлган шоколад, шунингдек, кўп миқдордаги антиоксидантлар эрта қаришни олдини олади. Бундан ташқари унинг таркибида полифеноллар ва ресвератрол ҳам мавжуд. Улар қариш тезлигини пасайтириш билан бирга, саратон, яллиғланиш касалликлари ва атеросклероз хавфини камайтиради, - деди диетолог.
Шоколад иммунитет тизимини мустаҳкамлайди, бу камроқ касал бўлишга ва шамоллаш билан курашишга имкон беради ва кўп миқдордаги магний асаб ва скелет тизимига фойдали таъсир кўрсатади: тинчлантиради ва бўшаштиради, сочлар, тишлар, тирноқ ва суяк ҳолатини яхшилайди, қон томирларини кенгайтиради ва қон босимини нормаллаштиради. Бошқа томондан, магний етишмовчилиги стрессни олдини олади.
Aччиқ ва қора шоколадда кўп миқдорда кофеин мавжуд, шунинг учун кекса одамларга уни фақат куннинг биринчи ярмида истеъмол қилиш тавсия этилади. Бундай шоколад одатда болалар учун мумкин эмас.
Шоколадни истеъмол қилишда бир бўлагини олиб, оғизда аста-секин эритилиши ва чайнамаслик лозим. Шундай қилиб, тўйинганлик ҳисси тезроқ келади ва тана маҳсулотдан барча фойдани олади.

Шоколад не только доставляет приятные вкусовые ощущения и эстетическое удовольствие, он также обладает множеством полезных свойств. О том, чем полезен популярный десерт для людей старше 50 лет, рассказала диетолог, пишет «Вечерняя Москва».
По словам специалиста, шоколад способен продлить молодость и красоту. Он разжижает кровь и предотвращает развитие сосудистых заболеваний, поэтому особенно полезен для пожилых людей.
«Кусочек шоколадки с 70-процентным содержанием какао считается омолаживающей добавкой. Такой ее делает большое количество антиоксидантов в составе. Здесь и полифенол, и ресвератрол. Они сокращают скорость старения, снижают риски онкологии, воспалительных болезней и атеросклероза», – сказала диетолог.
Шоколад укрепляет иммунную систему, что позволяет реже болеть и быстрее справляться с простудой, а большое количество магния благоприятно влияет на нервную и костную системы: он успокаивает и расслабляет, улучшает состояние волос, зубов, ногтей и костей, расширяет сосуды и нормализует давление. С другой стороны, недостаток магния приводит к стрессам и скачкам давления.
Горький и темный шоколад содержит большое количество кофеина, поэтому пожилым людям есть его рекомендуется только в первой половине дня. Детям же такой шоколад вообще противопоказан как слишком тонизирующий.
Диетолог также рассказал, как правильно есть шоколад. Кусочек плитки нужно медленно рассасывать, а не разжевывать. Так чувство насыщения приходит быстрее, а организм получает всю пользу от продукта.