Тери саратонини аниқловчи сунъий интеллект қурилмаси тасдиқланди
FDA Aмериканинг DermaSensor компанияси томонидан ишлаб чиқарилган, тери саратонини "бирламчи" даражада аниқловчи портатив қурилмани тасдиқлади.
Қурилма эластик сочилиш спектроскопияси ва сунъий интеллектга (AИ) асосланган алгоритмдан фойдаланиб, шифокорларга шубҳали хол ёки шикастланган терида саратон борлигини аниқлашга ёрдам беради.
Регулятор қурилма тери саратонини аниқлашда 96 фоиз сезгирликка эга эканлигини кўрсатадиган тадқиқот натижалари мавжудлигини таъкидлади. Ишлаб чиқувчининг сўзларига кўра, қурилма ёрдамида олинган салбий натижа 97% эҳтимоллик билан яхши бўлади.
Тери билан алоқа қилганда қурилма ёруғлик чиқаради ва терининг юзаси остидаги ҳужайра тузилмаларидан акс эттирилган тўлқин узунликларини олади. Кейинчалик у акс эттирилган ёруғликни таҳлил қилиш ва тери саратонини аниқлаш учун алгоритмдан фойдаланади.
DermaSensor бош директори Коди Симмонснинг сўзларига кўра, янги қурилма обуна хизмати сифатида сотилади, унинг нархи бештагача бемор учун ойига 199 доллар ёки чексиз фойдаланиш учун ойига 399 доллар.
DermaSensor ҳозирда Европа ва Aвстралияда тижорат мақсадларида фойдаланиш учун мавжуд.
Тери саратони (меланома, базалиома ва скуамоз ҳужайрали карсинома) дунёдаги энг кенг тарқалган саратон туридир. Одатда бундай касалликлар дерматоскопия ёрдамида аниқланади.

Для диагностики рака кожи одобрено устройство с ИИ
FDA одобрило портативный девайс, разработанный американской компанией DermaSensor, для выявления рака кожи на уровне «первички».
Одноименный прибор использует спектроскопию эластичного рассеяния и алгоритм, основанный на искусственном интеллекте (ИИ), чтобы помочь врачам определить наличие рака в подозрительных родинках или кожных повреждениях.
Решение регулятора основывается на результатах исследования, показавшего, что прибор обладает 96-процентной чувствительностью при обнаружении рака кожи. Как утверждает разработчик прибора, отрицательный результат, полученный с помощью устройства, с вероятностью 97%, окажется доброкачественным.
При контакте с кожей устройство излучает свет и улавливает длины волн, отражающиеся от структур клеток под поверхностью кожи. Впоследствии он использует алгоритм для анализа отраженного света и определения рака кожи.
По словам генерального директора DermaSensor Коди Симмонса, услуги нового устройства будут продаваться по подписке: по цене $199 в месяц для обслуживания пяти пациентов или $399 в месяц для неограниченного использования.
Пока DermaSensor пока доступен для коммерческого использования в Европе и Австралии.
Рак кожи (меланома, базалиома и плоскоклеточная карцинома) – самый распространенный вид рака в мире. Обычно такие заболевания выявляют с помощью дерматоскопии.