ЖССТ Европа минтақавий бюроси: Ҳар уч бемордан бири антибиотиклардан шифокор рецептисиз фойдаланмоқда
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бактерияларнинг препаратларга чидамли турларини дунё аҳолиси саломатлиги учун ўнта глобал таҳдиддан бири, деб тан олди.
Экспертлар хулосасига кўра, дори-дармонларга чидамли микроблар ҳар йили жаҳон бўйича 5 миллион инсоннинг ҳаётига зомин бўлади. Уларнинг ярим миллиондан зиёди ЖССТнинг Европа минтақавий бюросига аъзо 53 давлат ҳиссасига тўғри келмоқда. Бу сафда Марказий Осиё мамлакатлари ҳам бор.
Ана шу жўғрофий кенгликда жойлашган 14 давлатда ўтказилган тадқиқотларнинг тасдиқлашича, бу ҳудудда яшовчи аҳолнинг учдан бир қисми антибиотикларни шифокор рецептисиз қабул қилади.
Дори воситаларидан ўзбошимчалик билан фойдаланиш супербактерияларнинг жадал кўпайиши ва кенг тарқалишига имкон бермоқда. Оқибатда инфекцияларни самарали  даволаш жараёни қийинлашяпти.
Хавотирли жиҳати, бу ҳолат зудлик билан тартибга солмнмаса, 2050 йилга бориб, дориларга чидамли бактериялардан йиллик ўлим кўрсаткичи 10 миллионга етиши мумкин.
Ғарбий Болқон, Кавказ ва Марказий Осиё минтақаларидаги 14 мамлакатни қамраб олган тадқиқотга жалб этилган 8221 нафар респондентнинг ярми ўтган йили антибиотиклардан фойдаланганлигини тан олди. Энг ёмони, уларнинг 33 фоизи антибактериал воситаларни шифокор рецептисиз сотиб олган. Ҳатто баъзи мамлакатларда бу кўрсаткич 40 фоиздан юқори.
Иштирокчиларнинг 67 фоизи антибиотиклардан нотўғри фойдаланиш зарарли эканлигидан хабардор. Аммо уларнинг деярли ярми бундай дорилар вирусларга қарши курашда самара беради, деган янглиш хулосада.
— Ушбу ўрганишлар аҳолининг бундай препаратлар ҳақида хабардорлигини янада ошириш қанчалар дорзарб эканлигини англатиб турибди,  —дейди ЖССТ эксперти Робб Батлер. — Қолаверса, минтақамиздаги барча мамлакатларда антибиотикларни шифокор рецептисиз сотишни тақиқлашга доир қонун-қоидалар мавжуд. Фақат уларнинг ижросини қатъий назоратга олиш лозим.

Европейское региональное бюро ВОЗ: Каждый третий пациент принимает антибиотики без рецепта врача
Новые данные показывают, что треть населения 14 стран в Европейском регионе ВОЗ принимают антибиотики без рецепта врача.
ВОЗ рассматривает устойчивость к противомикробным препаратам (УПП) в качестве одной из 10 основных глобальных угроз общественному здоровью: по оценкам, ежегодно в мире лекарственно-устойчивые бактерии становятся причиной смерти 5 миллионов человек. Более полумиллиона из этих смертей приходится на Европейский регион ВОЗ, который включает 53 государства-члена в Европе и Центральной Азии.
Тревожная реальность заключается в том, что без немедленного вмешательства ежегодная смертность в результате УПП к 2050 г. может возрасти до 10 миллионов случаев. Это бремя непропорционально ложится на страны с низким и средним уровнем дохода, усугубляя глобальное неравенство в области здравоохранения.
В опросе принял участие 8221 человек из 14 стран; половина из числа респондентов сообщили о том, что они в период последних 12 месяцев принимали оральные антибиотики. В большинстве (67%) случаев применения антибиотиков их назначали или непосредственно вводили пациентам практикующие медицинские работники. Причинами, по которым принимались антибиотики, были: простуда (24%), гриппоподобные симптомы (16%), боль в горле (21%) и кашель (18%). Это вызывает беспокойство, поскольку такие симптомы часто вызываются вирусами, против которых антибиотики неэффективны. Поставить правильный диагноз и определить необходимость приема антибиотиков может только квалифицированный медицинский работник.
Исследование ЕРБ ВОЗ также выявило пробелы в знаниях людей: лишь 16% респондентов правильно ответили на все четыре вопроса, относящиеся к уровню осведомленности. Это может свидетельствовать о том, что люди принимают антибиотики по ошибочным основаниям, но не осознают этого. Большинство респондентов (67%) знали, что необоснованное применение антибиотиков может снизить эффективность этих лекарств, однако почти половина (43%) неверно ответили, что антибиотики помогают против вирусов (это не так).
"Это исследование ясно показывает необходимость просвещения и повышения осведомленности, – сказал г-н Robb Butler, директор Отдела инфекционных болезней, окружающей среды и здоровья (ЕРБ ВОЗ). – Во всех странах нашего Региона действуют нормативные акты, защищающие от неправильного применения ценных антибиотиков, например запрещающие их продажу без рецепта. Контроль за соблюдением этих нормативов позволил бы предотвратить большинство случаев неправильного медицинского применения антибиотиков"