Ҳиндистон полицияси 3 март куни Marion Biotech фармацевтика компаниясининг 3 нафар юқори лавозимли ходимини ҳибсга олди. Аввалроқ, ушбу компания томонидан ишлаб чиқарилган йўталга қарши сироп Ўзбекистонда камида 20 нафар боланинг ўлимига сабаб бўлган эди.
Ҳиндистон давлат лабораторияси томонидан Marion Biotech дори воситаларини текшириш бўйича ўтказилган синовларда 22 та намунанинг таркиби «бузилгани ва қалбакилаштирилгани» аниқланган. Шундан сўнг, ҳибслар амалга оширилди, деб ёзди Reuters. Мансабдорларга қандай айблов қўйилгани маълум эмас.
Полициянинг юқори лавозимли офицери Рам Бадан Сингх сўзларига кўра, Marion Biotech компаниясининг ишлаб чиқариш директори ва 2 нафар кимёгари ҳибсга олинган. Яна 2 нафар директор «мамлакат ташқарисида ва Ҳиндистонга қайтиши биланоқ ҳибсга олинади».
Reuters ҳибслар бўйича изоҳ олиш учун Marion Biotech компаниясига мурожаат қилган. Бироқ, компанияда қўнғироқларга жавоб беришмаган.

3 марта индийская полиция арестовала трех сотрудников фармацевтической компании Marion Biotech. Ранее сироп от кашля этой компании «Док-1 Макс» стал причиной смерти не менее 20 детей в Узбекистане.
Лекарства Marion Biotech были протестированы индийской государственной лабораторией. Тесты показали, что содержимое 22 образцов было «испорчено и фальсифицировано». После этого были произведены аресты, сообщает Reuters. Какие обвинения были предъявлены сотрудникам компании пока неизвестно.
По словам старшего офицера полиции Рама Бадана Сингха, были арестованы производственный директор Marion Biotech и два химика. Два других директора находятся «за пределами страны и будут арестованы, как только вернутся в Индию».
Агентство Reuters обратилось к Marion Biotech за комментариями по поводу арестов. Однако компания не отвечала на звонки.