ЖССТ: Нигерия менингитга қарши янги вакцинага эга бўлган биринчи давлат бўлди
Нигерия менингитга қарши янги "инқилобий" Men5CV вакцинасини қўллаган дунёдаги биринчи давлатга айланди, дея хабар бермоқда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ).
Нигерия Aфрикада ҳалокатли касаллик тарқалишининг қайноқ нуқталаридан бири ҳисобланади. ЖССТ маълумотларига кўра, ўтган йили менингит учун гиперэндемик деб ҳисобланган Aфриканинг 26 мамлакатида касалланишлар 50 фоизга ошган.
Вакцинанинг Нигерияда жорий этилиши — 2030 йилгача менингитни йўқ қилиш мақсадига бир қадам яқинлаштиради, деди ЖССТ бош директори Тедрос Гебреисус. баёнотида.
ЖССТ маълумотларига кўра, ўтган йилнинг октябридан жорий йилнинг март ойининг ўрталарига қадар нигериялик шифокорлар томонидан 1742 ҳолатда менингитга шубҳа қилинган, шундан 153 та ҳолат ўлим билан якунланган.
ЖССТ маълумотларига кўра, фақат битта штаммга қарши ишлайдиган олдинги вакцинадан фарқли ўлароқ, янги вакцина Нигерияда кенг тарқалган касалликнинг бешта асосий штаммларидан ҳимоя қилади.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что Нигерия стала первой страной в мире, в которой начали применять новую «революционную» вакцину Men5CV против менингита.
Нигерия является одним из очагов распространения смертельного заболевания в Африке. По данным ВОЗ, в прошлом году в 26 африканских странах, считающихся гиперэндемичными по менингиту, число случаев заболевания возросло на 50%.
Начало применения вакцины в Нигерии позволяет еще на один шаг приблизиться к поставленной цели — ликвидации менингита к 2030 году, говорится в заявлении генерального директора ВОЗ Тедроса Гебреисуса.
По данным ВОЗ, в период с октября прошлого года по середину марта нынешнего года нигерийские врачи регистрировали подозрения на менингит в 1742 случаях, при этом 153 случая завершились наступлением смертельного исхода.
В отличие от предшествующей вакцины, которая действует только против одного штамма, новая вакцина защищает от пяти основных штаммов заболевания, распространенных в Нигерии, сообщила ВОЗ.