Росздравнадзор дори-дармонларни сотиш бўйича 85 минг сайт ишини текширди ва уларнинг аксарияти - 57 мингтасини ноқонуний деб ҳисоблади. Уларнинг фаолияти тугатилди, деди назорат агентлиги раҳбари Aлла Самойлова.
Онлайн ресурсларнинг ноқонуний деб тан олиниши сабаблари орасида: савдо қилиш учун рухсатнинг йўқлиги, рецепт бўйича ва рўйхатдан ўтмаган дори-дармонларни ноқонуний сотиш ҳолатларининг мавжудлиги бор.
Шунингдек, у маркировкалаш тизимининг жорий этилиши дори воситаларини электрон ресурслар орқали сотиш соҳасида тартиб ўрнатишга хизмат қилаётганини таъкидлади.
"Унинг ёрдамида мамлакатимизнинг чекка ҳудудларидаги дорихоналар ва тиббиёт муассасаларида фойдаланилмаётган катта миқдорда дори-дармон заҳиралари мавжудлигини аниқлаш мумкин"-деб таъкидлади Самойлова.
2022 йил декабр ойида Саноат ва савдо вазири маркировкалаш тизими қиймати 1 миллиард рублдан ортиқ бўлган сифатсиз дори воситаларини аниқлаш имконини берганини айтганди. 47 минг пакет дори воситаси муомаладан чиқарилган.

Росздравнадзор пресек работу 57 тысяч онлайн-аптек
Росздравнадзор проверил работу 85 тысяч сайтов по продаже лекарственных препаратов и большинство из них – 57 тысяч – счел недобросовестными. Их деятельность прекращена, сообщила глава надзорного ведомства Алла Самойлова в ходе Петербургского международного экономического форума.
Среди причин, по которым онлайн-ресурсы признаны недобросовестными: отсутствие разрешения на торговлю, нелегальная продажа рецептурных и незарегистрированных препаратов. «То есть вопросов и на сегодняшний день, увы, пока еще остается очень много», – подчеркнула Самойлова.
Она также заметила, что наведению порядка в области продажи лекарств через электронные ресурсы способствует введение системы маркировки. С ее помощью удается узнать о крупных неиспользованных запасах препаратов в аптеках и медучреждениях в отдаленных уголках страны.
В декабре 2022 года министр промышленности и торговли Денис Мантуров заявил, что система маркировки позволила выявить некачественные лекарства на сумму более 1 млрд рублей. Из оборота было изъято 47 тысяч упаковок.