Сандал ёғи саратон ҳужайраларининг ўсишига тўсқинлик қилиши аниқланди
Флорида Атлантика университетининг Шмидт тиббиёт коллежи олимлари альфа-санталол (сандал ёғининг таркибий қисми) сичқонларда простата саратони ривожланишини бостириши мумкинлигини аниқладилар. Тадқиқот натижалари «Phytomedicine Plus» журналида чоп этилди.
Сандал дарахти (santalum album tree) ўзагидан олинган ёғдан атир, совун, исириқ ва шамлар тайёрланади. Сандал ёғи, шунингдек, маҳсулотга антибактериал ва антитумор хусусиятларни таъминлайдиган фитокимёвий компонентлар туфайли доривор мақсадларда қўлланилади. Сандал ёғи 90 фоиз иккита бирикма — альфа ва бета санталолдан иборат.
Янги тадқиқотда Америка Қўшма Штатлари олимлари сандал ёғининг саратонга қарши хусусиятларини баҳоладилар. Тажриба учун простата саратони билан касалланган трансген сичқонлар танлаб олинди. Ҳайвонлар даволаш режасига мувофиқ икки гуруҳга бўлинган. Биринчи гуруҳдаги кемирувчиларга сандал ёғининг таркибий қисмларидан бири альфа-сантанол берилди, бошқа сичқонларга эса плацебо олиш учун назорат гуруҳи тайинланди.
Натижалар шуни кўрсатдики, альфа-санталол билан даволаш ҳужайра пролиферациясини камайтириш ва апоптозни қўзғатиш орқали простата саратони ўсмаларининг ўсишини секинлаштирди. Экспериментал терапия охирида альфа-санталол билан даволанган сичқонларда ўсимта тўқималари эгаллаган майдон плацебо гуруҳидаги кемирувчиларга нисбатан сезиларли даражада камайди. Олимлар, шунингдек, альфа-санталол сичқонларда вазн йўқотиш ёки бошқа ножўя таъсирларга олиб келмаслигини таъкидладилар.
Тадқиқотчиларнинг фикрига кўра, уларнинг иши одамларда простата саратони учун янги даволаш усулларини ишлаб чиқишда биринчи қадам бўлиши мумкин. Альфа-санталолнинг саратон ҳужайраларини қандай танлаб йўқ қилишини аниқлаш учун кўпроқ тадқиқотлар талаб этилади.

Ученые выяснили, что вещество из масла сандала подавляет рост раковых клеток
Ученые из Медицинского колледжа Шмидта при Атлантическом университете Флориды обнаружили, что альфа-санталол (компонент сандалового масла) может подавлять развитие рака предстательной железы у мышей. Результаты исследования опубликованы в журнале Phytomedicine Plus.
Получаемое из сердцевины сандаловых деревьев (santalum album tree) масло используется для изготовления духов, мыла, благовоний и свечей. Сандаловое масло также применяется в медицинских целях благодаря своим фитохимическим компонентам, обеспечивающим продукту антибактериальные и противоопухолевые свойства. Сандаловое масло на 90% состоит из двух соединений — альфа- и бета-санталола.
В ходе нового исследования ученые из США оценили противораковые свойства сандалового масла. Для эксперимента были выбраны трансгенные мыши с раком предстательной железы. Животных разделили на две группы в соответствии с планом терапии. Грызунам из первой группы вводили один из компонентов сандалового масла, альфа-сантанол, в то время как другие мыши были объединены в контрольную группу для получения плацебо.
Результаты показали, что ведение альфа-санталола замедляло разрастание раковых опухолей предстательной железы за счет уменьшения клеточной пролиферации и индуцирования апоптоза — процесса программируемого клеточного уничтожения. По окончании экспериментальной терапии площадь, занимаемая опухолевой тканью у мышей, получавших альфа-санталол, значительно сократилась по сравнению с таковой у грызунов а группе плацебо. Ученые также отметили, что альфа-санталол не провоцировал потерю веса и другие побочные эффекты у мышей.
По мнению исследователей, их работа может стать первым шагов в разработке новых методов лечения рака простаты у человека. Чтобы выяснить, как именно альфа-санталол избирательно уничтожает раковые клетки, нужны дополнительные исследования.