Саратон касаллигига қарши дори воситаларни яратиш лабораторияси ташкил этилади
Вазирликнинг Илм-фан ва инновациялар кенгашининг навбатдаги йиғилишида 2023-2026 йилларда амалга ошириладиган илмий фаолиятга оид давлат дастурларига киритиладиган амалий лойиҳалар ва 2023-2024 йилларда амалга ошириладиган илмий фаолиятга оид давлат дастурларига киритиладиган инновацион лойиҳа ва Ўзбекистон-Германия ҳамкорлиги доирасида 2023-2025 йилларда амалга ошириладиган халқаро қўшма амалий лойиҳаларни молиялаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Кенгаш аъзолари томонидан энергия тежовчи технологияларда фойдаланиладиган силитсид металл ва яримўтказгич бирикмалар асосидаги наноўлчамли плёнкаларни олиш технологиясини яратиш, Жанубий Оролбўйи ҳудудида яшовчи ўсмир қизларнинг репродуктив саломатлигига баҳо бериш ва оптимал реабилитация усулларини ишлаб чиқиш, саратон касаллигига қарши дори воситаларини яратиш лабораториясини ташкил этиш, Кўзи ожизлар учун «Spelling audio dictionary» аудио қўлланмасини яратиш, халқаро матбуот эркинлиги рейтингларида Ўзбекистон мавқеини кўтаришнинг миллий концепциясини яратиш каби лойиҳаларини молиялаштириш қўллаб-қувватланди.

Будет создана лаборатория по разработке препаратов от рака
На очередном заседании Совета по науке и инновациям министерства были рассмотрены практические проекты для включения в государственные программы по научной деятельности, реализуемые в 2023-2026 годах, а также инновационные проекты для включения в государственные программы по научной деятельности, реализуемые в В2023-2024 годах, а также обсуждены вопросы финансирования международных совместных практических проектов в рамках узбекско-германского сотрудничества, реализуемые в 2023-2025 годах.
Членами совета поддержали финансирование таких проектов, как создание технологий получения наноразмерных пленок на основе силицидов металлов и полупроводниковых соединений с использованием энергосберегающих технологий,  разработка оптимальных методов реабилитаци и оценки репродуктивного здоровья девочек-подростков, проживающих в регионе Южного Приаралья, создания лаборатории по разработке лекарств от рака, создание аудиогида для слепых “Spelling audio dictionary”, создание национальной концепции повышения позиций Узбекистана в международных рейтингах свободы прессы.