Сўровнома: Шифокорларнинг 73 фоизи CОВИД-19 га қарши оммавий емлашни бекор қилишни қўллаб-қувватлади
Июль ойида Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги коронавирус инфекциясига қарши оммавий эмлашдан воз кечишни таклиф қилди ва фақат фуқароларнинг заиф тоифалари учун мажбурий қолдирди. Департаментнинг фикрича, мамлакатда эпидемик вазият барқарорлашган, жамоавий иммунитети етарли даражада тўпланган. Ушбу масала бўйича тиббиёт ҳамжамиятининг фикрини билиш учун Vrachu.ru масофавий тиббий таълим хизмати 11 дан 16 августгача сўровнома ўтказди.
Тадқиқотда 2352 нафар респондент (шифокор ва ҳамширалар) иштирок этди. Уларнинг аксарияти (73 фоизи) Соғлиқни сақлаш вазирлигининг оммавий эмлашни тўхтатиш ҳақидаги таклифини қўллаб-қувватлади. Яна 14,4 фоизи бу борада аниқ фикрга эга эмас. Тиббиёт ходимларининг 12,6 фоизи оммавий эмлашни давом эттириш тарафдори.
Респондентлар, шунингдек, CОВИД-19 билан боғлиқ ҳозирги вазият бир йил олдинги ҳолатдан қандай фарқ қилиши ҳақида ўз фикрларини билдирдилар. Респондентларнинг 92,8 фоизи касаллик ҳолатлари сезиларли даражада камайганлигини айтди. Ва фақат 5,9% касалланишнинг камайиши аҳамиятсиз эканлигини қайд эйтди.Бундан ташқари, сўров иштирокчиларининг аксарияти беморларда касалликнинг оғир кечиши ҳозирда сезиларли даражада камайганлигини айтди (респондентларнинг 93,7%). Яна 4,9 фоизи CОВИД-19 билан касалланган "оғир" беморлар камроқ бўлса-да, аммо унчалик кўп эмаслигини ва 1,1 фоизи "оғир" беморлар сони ўзгармаганлигини айтди.
Шу билан бирга, ЖССТ дунёда CОВИД-19 инфекцияси ҳолатлари кўпайганини, хусусан, эрис (EG.5) деб аталадиган омикрон штаммининг янги субварианти пайдо бўлганлигини қайд этди. Охирги тўрт ҳафта ичида (17 июлдан 13 августгача бўлган давр) дунёда 1,4 миллион кишида CОВИД-19 инфексияси аниқланган, бу аввалги 28 кунга нисбатан 63 фоизга кўпдир. Беморларнинг ўлим даражаси эса камайган.

Опрос: 73% врачей выступили за отмену массовой вакцинации от COVID-19
В июле Минздрав РФ предложил отказаться от массовой вакцинации против коронавирусной инфекции, оставив ее обязательной только для уязвимых категорий граждан. В ведомстве считают, что эпидемическая ситуация в стране стабилизировалась, а коллективный иммунитет накоплен до достаточного уровня. Чтобы выяснить мнение врачебного сообщества на этот счет, сервис дистанционного медицинского образования Vrachu.ru запустил опрос, который был доступен с 11 по 16 августа.
В исследовании приняли участие 2352 респондента (врачи и работники среднего медицинского персонала) со всех регионов страны. Большинство из них (73%) поддержали предложение Минздрава о прекращении массовой вакцинации, поскольку не видят в ней больше смысла. Еще 14,4% не имеют четкого мнения по этому вопросу. За сохранение массовой вакцинации высказались 12,6% медработников.
Также респонденты высказали свое мнение по поводу того, насколько нынешняя ситуация по COVID-19 отличается от той, что была год назад. Так, 92,8% опрошенных сообщили, что случаев заболевания стало существенном меньше. И только 5,9% сказали, что снижение заболеваемости незначительное.
Кроме того, большинство участников опроса считают, что сейчас существенно снизилось количество пациентов с тяжелым течением болезни (93,7% респондентов). Еще 4,9% сказали, что «тяжелых» пациентов с COVID-19 хоть и стало меньше, но не намного, а 1,1% сообщили, что количество «тяжелых» пациентов не изменилось.
При этом в ВОЗ зафиксировали увеличение случаев заражения COVID-19 в мире, в частности «благодаря» появлению нового подварианта омикрон-штамма под названием эрис. За последние четыре недели (период с 17 июля по 13 августа) в мире выявлено 1,4 млн случаев заражения COVID-19, что на 63% больше по сравнению с предыдущими 28 днями. При этом показатель смертности заболевших, напротив, снизился.