Тадбиркорларнинг банкдаги пулларини олиб қўйиш жавобгарликка сабаб бўлади
Тадбиркорлик субъектларининг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий чораларини кучайтиришга ва уларнинг мулкий ҳуқуқлари дахлсизлигини ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилиш самарадорлигини ошириш мақсадида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги ҳамда жиноят кодексига қўшимча киритилди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган қўшимчага кўра, тадбиркорларнинг банк ҳисобварақларидан пул маблағларини уларнинг розилигисиз қонунга хилоф равишда ўтказиш ёки олиб қўйиш ёхуд уларни ўз вақтида қайтармаслик, оз миқдорда талон-торож қилиш аломатлари мавжуд бўлмаган тақдирда БҲМнинг 20 бараваридан 40 бараваригача (6 млн 600 минг сўмдан 13 млн 200 минг сўмгача) миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Жиноят кодексига киритилган қўшимчага кўра, юқорида қайд этилган ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилса, қуйидаги жазо чораларидан бири қўлланилишига сабаб бўлади:
▫️БҲМнинг 200 бараваридан 300 бараваригача миқдорда жарима;
▫️3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш;
▫️300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари;
▫️3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари;
▫️3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш.
Ўша ҳаракатлар:
➖ кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
➖ бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса, 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.
➖ жуда кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
➖ уюшган гуруҳ манфаатларини кўзлаб содир этилган бўлса, 7 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.
Етказилган моддий зарарнинг ўрни қопланган тақдирда озодликни чеклаш ва озодликдан маҳрум қилиш тарзидаги жазо қўлланилмайди.

Установлена ответственность за незаконное снятие средств со счетов предпринимателей
Президент подписал Закон от 10.05.2023 г. №ЗРУ-841 «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на обеспечение неприкосновенности денежных средств на банковских счетах предпринимателей».
В соответствии с документом устанавливается административная ответственность за незаконный перевод или снятие денежных средств с банковских счетов субъектов предпринимательства без их согласия либо несвоевременный возврат излишне взысканных денежных средств при отсутствии признаков мелкого хищения (штраф от 20 до 40 БРВ).
При совершении аналогичных деяний после применения административного взыскания наступает уголовная ответственность (штраф от 200 до 300 БРВ или лишение определенного права до 3 лет либо общественные работы от 300 до 360 часов или исправительные работы до 3 лет либо лишение свободы до 3 лет).
В зависимости от тяжести преступления и количества участников размер и виды наказания также ужесточаются (максимальное наказание – лишение свободы от 5 до 7 лет).
При этом в случае возмещения причиненного материального ущерба не применяется наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы.