Тупроқ бактерияларидан янги антибиотик ажратиб олинди
Олимлар Шимолий Каролина (АҚШ) қумли тупроқларида топилган бактериялар штаммидан янги антибиотик ажратиб олишди. Ушбу моддага кловибактин номи берилди.
Шимоли-шарқий университет микробиологлари тупроқ микробларининг изолациясини олиб, натижада янги турдаги бактериялар пайдо бўлишини билиш учун унинг инкубация даврини узайтиришди. Уч ой ўтгач, улар янги турдаги Eleftheria terrae carolina ни аниқладилар, ундан кейинчалик антибиотик ажратиб олинди.
Олимлар ушбу модданинг табиий муҳитда ўсиши мумкин бўлмаган бактериялардан олинганлигини тушунтиришди. Бинобарин, патоген бактериялар илгари бундай антибиотикга дуч келмаган ва унга қаршилик ҳали ривожланмаган.
Кловибактин бактериянинг ички қобиғида ўрнатилади ва жуда оддий нишон — фосфат молекулаларини боғлайди. Ундан қутулиш учун бактериялар ўз мембранасини йўқ қилади.
Кловибактин сичқонларда MRSA инфекцияларини муваффақиятли даволашди ва инсон ҳужайралари учун токсик эмаслигини исботлади. Бироқ, синовлар ҳозиргача фақат лабораторияда етиштирилган ҳужайрада ўтказилди. Келажакда олимлар ушбу модданинг тирик одамлар учун хавфли эканлигини аниқлашлари керак.Агар у зарарсиз бўлиб чиқса, янги антибиотик кейинги ўн йил ичида ишлаб чиқарилиши мумкин, дея хабар беради Cell.

Новый антибиотик выделили из почвенных бактерий
Ученые выделили новый антибиотик из штамма бактерии, обнаруженного в песчаной почве Северной Каролины (США). Веществу присвоили название кловибактин.
Микробиологи Северо-Восточного университета взяли изолят почвенных микробов и продлили его инкубационный период, чтобы посмотреть, появятся ли в результате какие-то новые типы бактерий. Спустя три месяца они идентифицировали новый вид Eleftheria terrae carolina, из которого впоследствии выделили антибиотик.
Ученые пояснили, что вещество получили из бактерий, которые не могли вырасти в естественной среде. Следовательно, патогенные бактерии раньше не сталкивались с таким антибиотиком и не успели развить к нему устойчивость.
Кловибактин закрепляется на внутренней оболочке бактерии и связывает чрезвычайно простую мишень – молекулы фосфата. В попытках избавиться от него бактерии разрушают собственную мембрану.
Кловибактин успешно вылечил MRSA-инфекции у мышей и доказал свою нетоксичность для клеток человека. Однако испытания пока провели только на выращенных в лаборатории клеточных культурах. В будущем ученым предстоит установить, не опасно ли вещество для живых людей. Если оно окажется безвредным, то новый антибиотик могут запустить в производство в течение ближайших десяти лет, сообщает Cell.