2022 йилда 3 мингдан кўп амалдор жиноий жавобгарликка тортилган
Унга кўра, 2022 йил давомида республика бўйича жами 2.965 та жиноят иши бўйича 3.116 нафар мансабдор шахслар жиноий жавобгарликка тортилган. Жинояти фош қилинган мансабдор шахсларнинг 110 нафари республика, 264 нафари вилоят ва 2.742 нафари туман (шаҳар) миқёсидаги вазирлик, идора ва ташкилотларда фаолият юритган.
Жиноий жавобгарликка тортилган мансабдор шахсларнинг 2.103 нафари ўзганинг мулкини ўзлаштириш ва растрата йўли билан талон - торож қилиш, 265 нафари мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш, 243 нафари фирибгарлик, 169 нафари порахўрлик, 51 нафари мансаб сохтакорлиги, 22 нафари мансабга совуққонлик билан қараш, 14 нафари мансаб ваколати доирасидан четга чиқиш ва 249 нафари бошқа жиноятларни содир этишган.
Мансабдор шахсларнинг жиноятлари оқибатида давлат ва жамият манфаатларига 1 трлн. 12 млрд. сўм миқдорида моддий зарар етказилган бўлиб, тергов жараёнида ушбу зарарнинг 847 млрд. сўми ундирилган.

В 2022 году к уголовной ответственности привлечено более 3000 чиновников
Согласно этим данным, в 2022 году по республике к уголовной ответственности привлечено 3116 должностных лица по 2965 уголовным делам. Из них 110 являются сотрудниками республиканских, 264 областных и 2.742 районных (городских) подразделений министерств, ведомств и организаций.
Привлеченными к уголовной ответственности совершены такие преступления, как хищение чужого имущества путем присвоения и растраты (2.103), злоупотребление служебным положением (265), мошенничество (243), взяточничество (169), должностной подлог (51), халатность (22), превышение власти (14) и другие преступления (249 лиц).
В результате должностных преступлений государственным и общественным интересам причинен ущерб в размере 1 трлн. 12 млрд. сум, в ходе предварительного следствия взыскано 847 млрд. сум.