Жиззах вилоятида ҳиндистонлик ҳамкорлар билан 100 дан ортиқ турдаги дори-дармон воситалари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади
Жиззах вилоятида бунёд этилаётган "Avantika Shifokor" Ўзбекистон-Ҳиндистон қўшма корхонасида 100 дан ортиқ турдаги дори-дармон воситалари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
"Shifokor-82" (Ўзбекистон) ва "Avantika Medex Pvt. Ltd." (Ҳиндистон) компаниялари ҳамкорлигида Зомин туманида 11,5 гектар майдонда тайёр фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган қўшма корхона бунёд этилмоқда.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш учун 30 миллион АҚШ доллари миқдордаги маблағ, жумладан, 15 миллион доллар хорижий сармоя йўналтирилмоқда. Бу ерда таблетка, капсула, инъекция, гель ва бошқа шакллардаги дори воситалари ишлаб чиқариш ўзлаштирилади.
"Shifokor-82" ва "Avantika Medex Pvt. Ltd." компаниялари узоқ йиллардан бери ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Ўзбекистонда сўнгги йилларда яратилган қулай ишбилармонлик муҳити ва халқаро ҳамкорлик самарадорлиги ушбу компанияларни шу пайтгача Ҳиндистондан импорт қилинаётган дори воситаларини мамлакатимизда ишлаб чиқаришни йўлга қўйишга ундади.
Янги қўшма корхонада тайёрланадиган маҳсулотларнинг 70 фоизини ташқи бозорга ва 30 фоизини ички бозорга йўналтириш кўзда тутилган.

На строящемся в Джизакской области совместном узбекско-индийском предприятии «Avantika Shifokor» будет запущено производство более 100 наименований лекарственных средств, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Компании «Shifokor-82» (Узбекистан) и «Avantika Medex Pvt. Ltd.» (Индия) возводят в Заминском районе совместное предприятие на площади 11,5 гектара, специализирующееся на производстве готовой фармацевтической продукции.
В рамках данного проекта осваиваются средства в размере 30 миллионов долларов США, в том числе 15 миллионов долларов иностранных инвестиций. Здесь будет налажен выпуск фармацевтических препаратов в форме таблеток, капсул, инъекций, гелей и другие.
Компании «Shifokor-82» и «Avantika Medex Pvt. Ltd.» осуществляют сотрудничество на протяжении многих лет. Созданная в Узбекистане в последние годы благоприятная бизнес-среда и эффективность международного сотрудничества побудили узбекских и индийских предпринимателей освоить производство импортируемых до сих пор из Индии лекарственных средств в нашей стране.
Планируется, что 70 процентов произведенной на новом совместном предприятии продукции будет направлено на внешний рынок и 30 процентов - на внутренний.