Янги Наманган туманида қалбаки дори воситаларини муомалага киритилишининг олди олинди
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Янги Наманган туман бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда фуқаро М.Ш. ўз уйида яширин цех ташкил этиб, “Пирацетам” дори воситасини қиммат нархларда ўтказиш мақсадида “Панавир” номи остида қайта қадоқлаб ишлаб чиқараётганлиги аниқланиб, текширув давомида 672 қути “Пирацетам”, 299 қути “Панавир” номи туширилган дори воситаси ҳамда 12 750 дона ёрлиқ ва 2 550 дона дори воситаси ўрови учун махсус қути ашёвий далил сифатида олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186-3-моддаси (сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

На предварительном следствии, проводенном Янгинаманганским районным отделом Департамента Генеральной прокуратуры, установлено, что гражданин М.Ш. устроил у себя дома скрытый цех и переупаковывал препарат «Пирацетам» под название «Панавир», чтобы продать его по завышенной цене. В качестве вещественного доказательства были изъяты 672 упаковок “Пирацетам”, 299 коробок “Панавир” с приклееным названием, 12 750 этикеток и 2550 специальных коробок для упаковки препаратов.
В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по статье 186-3 УК (производство, изготовление, приобретение, хранение, транспортировка или передача некачественных или контрафактных лекарственных средств или изделий медицинского назначения в целях пересылки) и проводятся следственные действия.