Мисрдан «С» ва «В» гепатитларига қарши дори воситаларининг навбатдаги туркуми Ўзбекистонга етиб келди
Мамлакатимизнинг Қоҳирадаги элчихонаси томонидан маълум қилинишича, Миср соғлиқни сақлаш вазирлиги билан олиб борилган музокаралар натижаси ўлароқ, ушбу мамлакат ҳукумати томонидан Ўзбекистонга инсонпарварлик ёрдам сифатида ажратилган "С" ва "В" гепатитига қарши дори воситаларининг жорий йилдаги навбатдаги туркуми мамлакатимизга юборишга келишилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА.
Унга кўра, Миср томони 2025 йилга қадар умумий қиймати 4,2 миллион доллар бўлган жами 800 минг дона (40 тоннага яқин) "С" гепатитига қарши "Даклатасвир" ва "Софосбувир" ҳамда "В" гепатитига қарши "Энтекавир" дори воситаларини инсонпарварлик кўмаги сифатида Ўзбекистонга тақдим этади.
Куни кеча "Uzbekistan Airways" авиакомпанияси Миср ҳукумати томонидан инсонпарварлик кўмаги сифатида ажратилган "С" гепатитига қарши "Sofosbuvir-400mg" дори воситасининг 2024 йилдаги учинчи туркумини Шарм аш-Шайхдан Тошкентга етказиб берди. Жами 12 дона қутида 6720 та «Sofosbuvir-400mg» дори воситалари Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Вирусология илмий-текшириш институти томонидан шифоталаб беморларга тақсимланади.
Эслатиб ўтамиз, Миср ҳукумати мамлакатимизга 2023 йил давомида "С" ва "В" гепатитларига қарши умумий қиймати 696 минг АҚШ долларга тенг бўлган дори воситаларини  тақдим этган.

В Ташкент из Египта доставлена очередная партия препарата против гепатита «С» «Sofosbuvir-400mg» в количестве 6720 единиц, сообщает ИА «Дунё».
По данным Посольства Узбекистана в Каире, с правительством Египта достигнута договоренность о передаче Узбекистану до 2025 года в общей сложности 800 тысяч единиц (около 40 тонн) препаратов «Даклатасвир» и «Софосбувир» против гепатита «С» и «Энтекавир» против гепатита «В» на общую сумму 4,2 миллиона долларов США.
В течение 2023 года эти лекарства общей стоимостью 696 тысяч долларов поэтапно были отправлены в нашу страну.
3 февраля авиакомпания «Uzbekistan Airways» в третий раз в 2024 году доставила из Шарм-эль-Шейха в Ташкент противогепатитный препарат «Sofosbuvir-400mg», выделенный правительством Египта в качестве гуманитарной помощи нашей стране. Всего 6720 единиц препарата «Sofosbuvir-400mg» в 12 коробках будет передано выздоровевшим пациентам НИИ вирусологии Министерства здравоохранения Узбекистана.
Напомним, данная гуманитарная акция осуществляется согласно договоренностям, достигнутым в ходе официального визита Президента Узбекистана в Египет 20-21 февраля 2023 года. Гуманитарная помощь способствует оказанию поддержки больным гепатитом и их лечению за счет государства.