“Спутник V” коронавирусга қарши самара бермай қўйгани айтилди
Дунёдаги биринчи рўйхатга олинган коронавирус вакцинаси бўлмиш “Спутник V”, COVID-19 нинг янги – “Омикрон” штамми пайдо бўлиши билан ҳимоявий хусусиятини бутунлай тўхтатди. Бу ҳақда “Спутник V” вакцинаси ишлаб чиқарган Гамалей маркази бошлиғи Александр Гинзбург маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, “Спутник V”нинг асл нусхаси дастлабки икки йил давомида, яъни 2020-йилнинг августидан 2022-йил июлигача COVID-19 дан ҳимоя қилган. Бироқ 2022 йилнинг ёзи ўрталаридан бошлаб коронавируснинг “Омикрон” 1, 2 ва 3 вариантлари пайдо бўлгач, вакцинанинг самарадорлиги саккиз бараварга камайиб кетган. 4 ва 5-вариантлар пайдо бўлганида, самарадорлик 20 бараваргача тушган.
“Ва “омикрон” (“Кракен”) нинг XBB.1.5 версияси пайдо бўлганида – бу 2023 йилнинг январида эди – “Спутник V” вирусдан ҳимоя қилишни бутунлай тўхтатди. Шунинг учун ўтган ёзда вакцинанинг антиген таркибини ўзгартириш зарурати туғилди”, дея қўшимча қилган олим.
Унинг сўзларига кўра, марказ олимлари лабораторияда вакциналарнинг янги вариантларини тайёрлаган ва улар билан марказ ходимларини эмлашган. Вакцинанинг клиник синовлари давом этмоқда ва 10 декабрда якунланади. Одамлар янги вакцина билан 2024 йилнинг март ойидан эмланишлари мумкин.

Вакцина "Спутник V" перестала защищать от коронавируса
Первая зарегистрированная в мире вакцина от коронавируса «Спутник V» с появлением штамма COVID-19 «кракен» перестала защищать совсем, идут клинические испытания обновленной вакцины. Об этом заявил глава Центра им. Гамалеи (разработчика «Спутника V») Александр Гинцбург.
По его словам, исходный вариант «Спутника» защищал от COVID-19 в течение первых двух лет, то есть с момента регистрации, с августа 2020-го до июля 2022 года. Однако начиная с середины лета 2022 года, когда появились варианты COVID-19 «омикрон» 1, 2 и 3, эффективность вакцины упала в восемь раз. Когда же появились варианты 4 и 5, эффективность упала уже в 20 раз.
«А когда появился XBB.1.5-вариант «омикрона» («кракен») — это было в январе 2023 года, — «Спутник» перестал защищать просто совсем. Поэтому надо было еще летом прошлого года менять антигенный состав вакцины», — добавил ученый.
По его словам, ученые центра подготовили новые варианты вакцин в лаборатории, ими провакцинировали сотрудников центра. Проводятся клинические испытания «Спутника V» на основе антигена «кракена», они завершатся 10 декабря. В гражданский оборот новая вакцина может поступить в марте.