Д витамини ушбу модда етишмаслиги бўлган болаларда суяк синиш хавфини камайтирмайди
Британиялик тадқиқот натижаларига кўра, Д витамини танқислиги бўлган болалар гуруҳида 3 йил давомида олиб борилган кузатув натижаларига кўра, оғиз орқали Д витамини қабул қилиш суяк синиш хавфини камайтирмади.
Лондонлик тадқиқотчилар Мўғулистондаги 18 та давлат мактабларида таҳсил олаётган 6 ёшдан 13 ёшгача бўлган 8 851 нафар бола ўртасида тасодифий, икки маротаба, плацебо-назорат остида тадқиқот ўтказдилар.
Тадқиқотда иштирок этишнинг муҳим мезони Д витамини танқислиги эди, буни QuantiFERON-TB Gold In-tube тестининг салбий натижаси тасдиқлайди. Иштирокчилар фаол дори (4418 бола) ёки плацебо (4433 бола) қабул қиладиган гуруҳларга бўлинган.
Озиқлантирувчи қўшимча з йил давомида ҳафтада бир марта (ҳар бирида 14000 ИУ витаминни ўз ичига олган юмшоқ капсулалари шаклида) ишлатилган.
Тадқиқотнинг фаол босқичи тугагандан сўнг, муаллифлар икки гуруҳ ўртасида суяк синиш ҳолатларида ҳеч қандай фарқ топмадилар.
Ҳаммаси бўлиб, 521 иштирокчи (анкета орқали) 677 та синиш ҳақида хабар беришди, улар Д витамини гуруҳидагиларнинг 6,4 фоизида ва назорат гуруҳидагиларнинг 6,1 фоизида содир бўлган, аммо биринчисида 25-( OH)D даражаси қон зардоби таркибида юқори бўлган.
"Д витамини қўшимчаларини калцийсиз қабул қилиш, мактаб ўқувчиларида дастлаб Д витамини етишмаса ҳам, синиш хавфини камайтирмайди. Бироқ, ҳафталик интервал билан берилган Д витаминининг фақат битта дозаси синовдан ўтказилди, шунинг учун бизнинг натижаларимиз бошқа дозалар ёки Д витамини қабул қилишнинг қўшимча режимларида самарадорли бўлиши мумкунлигини истисно этмайди. ", деган хулосага келган топилмаларни "ғалати" деб таърифлаган тадқиқотчилар.

Витамин D не уменьшает риск переломов у детей с дефицитом этого нутриента
Согласно результатам британских специалистов, пероральный прием добавок с витамином D не снизил риск переломов в течение трехлетнего наблюдения в когорте детей с дефицитом витамина D.
Специалисты из Лондона провели рандомизированное, двойное слепое, плацебо-контролируемое исследование, в котором приняли участие 8851 ребенок в возрасте от 6 до 13 лет, посещавших 18 государственных школ Монголии.
Непременным критерием зачисления в исследование был дефицит витамина D, о котором свидетельствовал отрицательный результат теста QuantiFERON-TB Gold In-tube. Участников случайно рандомизировали в группы активного препарата (4418 детей) или плацебо (4433 ребенка).
Добавка с нутриентом применялась один раз в неделю (в виде мягких селевых капсул, по 14 000 МЕ витамина каждая) в течение 3 лет.
После окончания активной фазы исследования авторы не обнаружили разницу в частоте переломов между двумя группами.
Всего за указанный период 521 участник сообщил (путем анкетирования) о 677 переломах, которые, по подсчетам, произошли у 6,4% участников группы приема витамина D и у 6,1% участников контрольной группы – хотя у первых отмечался более высокий уровень 25-( OH)D в сыворотке крови.
«Прием добавок витамина D без кальция не уменьшает риск переломов у школьников, даже если они изначально имеют дефицит витамина D. Однако проверялась только одна дозавитамина D, которую вводили с недельными интервалами, следовательно, наши результаты не исключают потенциальную эффективность других доз или режимов приема добавок. на основе витамина D», — подытожили исследователи в публикации в The Lancet Diabetes & Endocrinology, которые охарактеризовали полученные результаты как «странные».