Францияда фармацевтика ходимларининг умумий иш ташлаши уюштирилди, натижада бутун мамлакатдаги дорихоналарнинг 90 фоизи ёпилди. Намойишнинг асосий сабаблари дори-дармон тақчиллиги ва иш ҳақининг пастлиги.
Францияда фармацевтика мутахассислари умумий иш ташлаш уюштирдилар, натижада бутун мамлакат бўйлаб дорихоналарнинг 90 фоизи ёпилди. Бу фармацевтларнинг сўнгги ўн йилдаги энг йирик норозилиги бўлди, дея хабар беради Franceinfo радиостанцияси.
Иш ташлаш фармацевтлар федерацияси касаба уюшмалари (FSPF) ва фармацевтлар уюшмаси (USPO) томонидан ташкил этилган. Уларнинг маълумотларига кўра, ўша куни Франциядаги 20,5 минг дорихонадан 18 мингтаси (90%) ишламай қолган. Қайд этилишича, айрим фармацевтлар ишдан кетишга мажбур бўлмоқда.
Намойишга дори-дармон тақчиллиги, иш ҳақининг пастлиги ва рецепт бўйича дори-дармонларни интернет орқали сотишга рухсат берувчи қонуннинг қабул қилиниши мумкинлиги ҳақидаги хавотирлар сабаб бўлган.
Касаба уюшмалари, шунингдек, фармацевтика мутахассислари таъминот узилишлари туфайли беморларга муқобил дори-дармонларни излаш учун катта вақт сарфлашга мажбур бўлишларини таъкидладилар. Бу жараён эса вақт талаб этади ва дорихонага ташриф буюрувчиларнинг норозилигига сабаб бўлади.
Францияда дорихоналар сони камайиб бормоқда. Ўтган йили 283 та, сўнгги ўн йил ичида 2 мингга яқин дорихона банкрот бўлган.
Фармацевтика мутахассислари шунингдек, дорихоналарнинг мамлакатдаги инфляция билан боғлиқ юқори харажатларидан шикоят қилмоқдалар.

Во Франции закрылись аптеки из-за забастовки
Во Франции была организована всеобщая забастовка фармацевтических работников, в результате которой до 90% аптек по всей стране были закрыты. Основными причинами акции протеста стали нехватка лекарств и низкая заработная плата.
Фармспециалисты во Франции устроили всеобщую забастовку, в результате которой до 90% аптек по всей стране были закрыты. Это самый масштабный протест аптекарей за последние десять лет.
Забастовка была организована профсоюзами Федерацией фармацевтов (FSPF) и Союзом профсоюзов фармацевтов (USPO). Согласно их данным, до 18 тыс. (90%) из 20,5 тыс. аптек во Франции прекратили свою работу в этот день. Отмечается, что часть фармацевтов заставят выйти на работу.
Основными причинами акции протеста стали нехватка лекарств, низкая заработная плата и обеспокоенность возможным принятием закона, позволяющим продавать рецептурные препараты через интернет. Профсоюзы также отметили, что фармспециалисты вынуждены тратить значительное количество времени на поиск альтернативных препаратов для пациентов из-за постоянных перебоев в их поставках. Это, по их словам, отнимает время и вызывает недовольство у посетителей аптек.
Количество аптек во Франции сокращается. В прошлом году обанкротились 283 аптеки, за последние десять лет — около 2000. Фармспециалисты жалуются на высокие расходы аптек, связанные с инфляцией в стране, которые государство компенсирует в недостаточной мере.