Шифокор 50 ёшдан ошган аёллар дуч келадиган хавфлар ҳақида маълумот берди
Мутахассиснинг таъкидлашича, аёллар учун асосий хавф омиллари юрак-қон томир касалликлари, қандли диабет ва онкология бўлиб қолмоқда. Шубҳали аломатлар кузатилганда ўз вақтида шифокорга мурожаат қилиш муҳимдир.
Ёш билан боғлиқ артериал гипертензия ривожланиши кўплаб омиллар, жумладан, томир деворларининг эластиклиги, қоннинг ёпишқоқлиги, генетик омиллар ва турмуш тарзи билан боғлиқ.
"Репродуктив ёшдаги аёлларда эстроген ҳимоя функциясини бажаради — менопаузадан олдин аёлларда юрак-қон томир касалликлари, шу жумладан артериал гипертензия ривожланиш хавфи эркакларникига қараганда пастроқ. Aёлларда менопауза бошланиши билан қондаги эстроген даражаси пасаяди ва юрак-қон томир касалликлари хавфи юзага келади. Профилактика чораси сифатида 40 ёшдан ошган барча одамларга қон босимини ўлчаш тавсия этилади: агар у 140/90 дан юқори бўлса, бу мутахассисга мурожаат қилиш учун сабабдир”, — дея огоҳлантирди шифокор.
50 ёшдан ошган аёлларда кейинги кенг тарқалган касаллик 2-тоифа диабетдир. Қандли диабетнинг асосий сабаблари транс ёғлари кўп бўлган таомлар, кам жисмоний фаоллик, семизлик: бу глюкозанинг ҳужайра ичига кириши жараёнларининг бузилишига, инсулиннинг нисбий етишмаслигига, қондаги глюкоза даражасининг ошишига олиб келади, бу эса қон томирлари деворларига зарар етказади.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, 50 ёшдан ошган аёлларда саратон хавфи ортади, чунки ёш ўтган сари ҳужайраларда кўпроқ мутациялар тўпланади.
Бироқ, айрим касалликлар учун скринингни ёшроқ ёшдан бошлаш керак, масалан, бачадон бўйни саратонини эрта ташхислаш 21 ёшдан бошланади.
Шунингдек, 40 ёшдан бошлаб мамограммани ўтказиш ва кейин ҳар икки йилда бир марта текширувдан ўтиш тавсия этилади. 45 ёшдан ошган аёллар колоректал саратонни истисно қилиш учун ҳар икки йилда бир марта яширин қон текширувидан ўтишлари ёки ҳар 10 йилда бир марта колоноскопия қилишлари керак, дея қўшимча қилди мутахассис.
Мутахассис касалликларнинг олдини олиш учун соғлом турмуш тарзи қоидалари долзарблигини таъкидлади: рационда кунига тахминан 400 грамм мева ва сабзавотлар, ҳафтасига 150 дақиқа мунтазам аэроб машқлари, шунингдек, кунига етти-саккиз соат ухлаш ва стрессни минималлаштириш.
Кекса аёллар учун қон босими ва глюкоза даражасини назорат қилиш айниқса муҳимдир. Касалликнинг бошланишини ўтказиб юбормаслик ва терапевтик даволанишни бошлаш учун "ақлли" гаджетлар бунга ёрдам беради, масалан, Блуетоотҳ тонометри, у ўзи қон босими кўрсаткичларини кузатиб боради, уларни шифокорга юборади ва оғишлар бўлса, маслаҳат, шифокорга учрашиш ёки тез ёрдам чақиришни тавсия қилиш учун бемор билан боғланади. ", - дея хулоса қилди шифокор.

Врач рассказала, каким рискам подвержены женщины после 50 лет
Врач-эксперт : основными факторами риска для женщин остаются сердечно-сосудистые заболевания, сахарный диабет и онкология.
Важно отслеживать подозрительные симптомы и вовремя обращаться за медицинской помощью, подчеркнула специалист. Развитие артериальной гипертензии с возрастом связано со множеством факторов, включая эластичность стенок сосудов, вязкость крови, генетические факторы, образ жизни.
«Эстрогены у женщин репродуктивного возраста выполняют защитную функцию — до наступления менопаузы риски развития сердечно-сосудистых заболеваний, в том числе артериальной гипертензии, у женщин ниже, чем у мужчин. С наступлением менопаузы у женщин уровень эстрогенов в крови снижается, и риски сердечно-сосудистых заболеваний становятся такими же. В качестве профилактики всем людям после 40 лет рекомендуется измерять давление: если оно выше показателя 140/90, то это повод для обращения к специалисту», — предупредила врач.
Следующее распространенное заболевание у женщин старше 50 лет — сахарный диабет 2-го типа. Основными причинами диабета являются питание с преобладанием трансжиров, низкая физическая активность, ожирение: это приводит к нарушению процессов проникновения глюкозы в клетку, относительной недостаточности инсулина, повышенному уровню глюкозы в крови, избыток которой повреждает стенки сосудов.
«Рекомендуется ежегодно сдавать анализ крови на глюкозу или гликированный гемоглобин, а также в 35 и 40 лет — на липидный профиль. Если у человека выявляется сахарный диабет или артериальная гипертензия, то его также дополнительно обследуют на липидный профиль», — объяснила врач.
По словам эксперта, у женщин в возрасте старше 50 лет возрастает риск онкологических заболеваний, так как с возрастом в клетках копится все больше мутаций. Однако скрининг определенных заболеваний необходимо начинать в более молодом возрасте, например, ранняя диагностика рака шейки матки начинается с 21 года. Также рекомендуется делать маммографию начиная с 40 лет и далее обследоваться раз в два года. Наконец, женщинам с 45 лет следует сдавать раз в два года кал на скрытую кровь или делать колоноскопию раз в 10 лет для исключения колоректального рака, добавила специалист.
Эксперта отметила, что в качестве профилактики заболеваний остаются актуальными правила здорового образа жизни: отказ от курения, злоупотребления алкоголем, здоровое питание со сниженным содержанием жиров, соленой пищи, включение в рацион примерно 400 г фруктов и овощей в день, регулярные аэробные физические нагрузки по 150 минут в неделю, а также ежедневный сон по семь-восемь часов и минимизация стресса.
«Женщинам в возрасте особенно важно контролировать артериальное давление и уровень глюкозы, чтобы не пропустить начало заболевания и начать терапевтическое лечение. В этом помогут «умные» гаджеты, например, Bluetooth-тонометр, который сам отслеживает показатели артериального давления, отправляет их врачу, а в случае отклонений, связывается с пациентом для консультации, корректировки терапии или рекомендации вызова скорой помощи», — резюмировала врач.