ЖССТ: Пандемия даврида туберкулёздан ўлим кўрсаткичлари ошган
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг навбатдаги ҳисоботига кўра, коронавирус пандемияси даврида дунёда туберкулёздан ўлим кўрсаткичлари сезиларли даражада ошган.
Хусусан, 2020-2022 йилларда сил хасталиги туфайли ҳаётдан кўз юмганлар сони аввалги йилларга нисбатан 500 минг нафарга кўпайган
Ўз навбатида, касалланиш ҳолатлари ҳам ортган. Масалан, 2021 йилда жаҳон бўйича 10,3 миллион кишига туберкулёз ташхиси қўйилган бўлса, ўтган йили 10,6 миллион одамда сил хасталиги аниқланган.
Рўйхатга олинган беморлардан 7,5 миллион нафари биринчи марта туберкулёзга чалинганлардир. Бу — 1995 йилдан бери қайд этилган энг юқори кўрсаткич.
2022 йилда сил касаллиги тахминан 1,3 миллион кишининг ўлимига сабаб бўлган.
Ўтган йили дунё бўйлаб касалланиш ҳолатларининг 87 фоизи 30 та давлат ҳиссасига тўғри келган бўлиб, сил касаллиги билан касалланганлар умумий сонининг учдан икки қисми саккизта давлатда - Ҳиндистон (27 фоиз), Индонезия (10 фоиз), Хитой (7,1 фоиз), Филиппин (7 фоиз), Покистон (5,7 фоиз), Нигерия (4,5 фоиз). %), Бангладеш (3,6%) ва Конго Демократик Республикаси (3%) қайд этилган.

ВОЗ: Во время пандемии уровень смертности от туберкулеза растет
Во Всемирной организации здравоохранения отметили, что в 2022 году туберкулез "оставался второй по значимости после COVID-19 причиной смертности в мире от одного инфекционного агента"
Смертность от туберкулеза в мире увеличилась в 2020-2022 годах почти на полмиллиона случаев из-за вызванных пандемией сбоев в здравоохранении. Об этом говорится в опубликованном в Женеве докладе Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
По оценкам, в 2022 году во всем мире туберкулезом заболели 10,6 млн человек по сравнению с 10,3 млн в 2021 году и 10 млн в 2020 году. Возврат к тенденции к снижению [заболеваемости], наблюдавшейся до пандемии, может произойти в 2023 году или 2024-м.
Зарегистрированное число людей, у которых эта болезнь была диагностирована впервые, составило 7,5 млн. Это самый высокий показатель с тех пор, как ВОЗ начала глобальный мониторинг туберкулеза в 1995 году. В 2022 году туберкулез стал причиной примерно 1,3 млн смертей. С 2015 года смертность снизилась на 19%.
В прошлом году на 30 стран с высокой заболеваемостью приходилось 87% случаев болезни в мире, а две трети от общего числа случаев туберкулеза были зарегистрированы в восьми странах - Индии (27%), Индонезии (10%), Китае (7,1%), Филиппинах (7%), Пакистане (5,7%), Нигерии (4,5%), Бангладеш (3,6%) и Демократической Республике Конго (3%).