Дори воситаларининг максимал нархларини қидириш платформаси ишга туширилди
Ўзбекистонда дори воситаларининг сертификат ва максимал нархларини текшириш платформаси — “Dorigar” ишга туширилди. Бу ҳақда “Edulog CRM” ишлаб чиқиш компанияси маълум қилди.
Платформа маълумотлар базасига 37 мингга яқин дори воситалари киритилган бўлиб, у орқали дорихоналардаги нархларни давлат томонидан белгиланган нархлар билан солиштириш мумкин.
Максимал чакана нарх ҳақидаги маълумотлар билан бирга, платформада доривор маҳсулотнинг мувофиқлик сертификати олган-олмаганлиги ҳақида ҳам маълумотлар мавжуд.
Керакли дори воситасини топиш учун қидирув тизимига дори воситасининг савдо номи ёки халқаро нодавлат номини киритиш керак. Шунингдек, маълумотларни ўзбек ва рус тилларида олиш мумкин.
Бундан ташқари, ишлаб чиқарувчилар, муаллифлик ҳуқуқи эгалари ва бошқалар ҳақидаги маълумотларни кўришлари мумкин бўлади.
Дори воситалари ва тиббиёт буюмларининг улгуржи ва чакана савдоси чекланган савдо устамаларини ҳисобга олган ҳолда амалга оширилади. Бунда улгуржи учун — харид нархининг 15%идан, чакана савдо учун — улгуржи нархнинг 20%идан кўп бўлмаган миқдорда белгиланади.
Aгар дорихонада сотилаётган дори воситасининг белгиланган энг юқори чакана нархидан ошириб юборилганлиги аниқланган тақдирда, Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигига 1159 ишонч телефони ҳамда customer.uz сайти орқали мурожаат қилиш мумкин.
Платформага ҳавола орқали ўтиш мумкин.
2022-йили аҳолини сифатли дори воситалари ва тиббий буюмлар билан таъминлаш бўйича президент қарори қабул қилинганди.

Запущена платформа для поиска максимальных цен на лекарства Dorigar
Начала работу платформа с информацией о зарегистрированных в Узбекистане лекарствах — Dorigar. Об этом сообщила компания-разработчик Edulog CRM.
На платформе предоставляется максимальная розничная стоимость для почти 37 тысяч медпрепаратов, имеющихся в базе. Пользователи могут сравнить цены в аптеках с расценками, установленными государством.
Оптовая и розничная реализация лекарств и медпрепаратов проводится с учётом предельных торговых надбавок. Для оптовой продажи она составляет не более 15% к покупной стоимости для розницы — не более 20% к оптовой цене.
Найти необходимый препарат можно как по торговому наименованию, так и по международному непатентованному названию. Информация о лекарствах доступна по выбору на русском и узбекском языках. Кроме цен, на Dorigar есть информация о том, получил ли препарат сертификат соответствия. Также пользователи платформы смогут узнать информацию о производителях, правообладателях и другие данные.
При обнаружении в аптеке цен, завышенных сверх предельной розничной стоимости, потребитель может обратиться в органы защиты прав потребителей. Как отмечается, это можно сделать по телефону доверия 1159 либо через сайт consumer.uz.
Чтобы воспользоваться платформой достаточно перейти по ссылке
В 2022-году был принято постановление президента о дополнительных мерах по обеспечению населения качественными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Согласно этому документу, с 1 мая, при регистрации в специальном мобильном приложении налоговых органов фискального знака закупочного чека, предоставляемого аптеками за лекарственные средства, с помощью QR-кода, цены лекарственных средств в автоматическом порядке сопоставляются с розничными референтными ценами лекарственных средств в информационной системе Агентства по развитию фармацевтической отрасли.