ЕМA фармназоратда сунъий интеллектдан фойдаланишни режалаштирмоқда
Европа дори воситалари агентлиги (ЕМA) дори воситаларини тартибга солиш соҳасида сунъий интеллектдан (AI) фойдаланиш бўйича 2028 йилгача иш режасини тасдиқлади. Бу ҳақда Европа Иттифоқи регулятори баёнотида айтилади. Ҳужжатда фармакологик назоратдаги жараёнларни автоматлаштириш ва маълумотларни баҳолаш учун сунъий интеллект имкониятларини мослаштириш имконини берувчи “йўл харитаси”ни яратиш кўзда тутилган. Регуляторнинг асосий воситалари катта тил моделлари, хусусан, чатботлар бўлади. ЕМA маълумотларига кўра, бу янада оқилона қарорлар қабул қилишга ёрдам беради.
Режага кўра, AI тўртта асосий йўналишда қўлланилади:
1. кўрсатмалар ва стратегияларни ишлаб чиқиш, AИдан фойдаланган ҳолда дори воситаларининг ҳаёт айланиш босқичларини тартибга солиш;
2. фармацевтикада сунъий интеллектдан фойдаланиш бўйича меъёрий-ҳуқуқий базани яратиш;
3. AIдан фойдаланишга ўргатиш;
4. AI билан тажрибалар ўтказиш.
Таъкидланишича, AI соҳасидаги ривожланишнинг юқори тезлиги туфайли режага мунтазам равишда ўзгартиришлар киритилади. 2024 йил ўрталарига келиб, ЕМA Сунъий интеллект тўғрисидаги қонунни амалга оширишга тайёргарлик кўриш жараёнини бошлайди.

EMA разработало план по использованию ИИ в сфере нормативно-правового регулирования обращения лекарственных средств. В качестве основного инструмента регулятор будет использовать большие языковые модели.
Европейское агентство по лекарственным средствам (EMA) утвердило план работы до 2028 года по использованию искусственного интеллекта (ИИ) в сфере нормативно-правового регулирования препаратов. Об этом говорится в заявлении регуляторного органа Европейского союза.
Документ предусматривает создание дорожной карты, которая позволит адаптировать возможности ИИ для автоматизации процессов и оценки данных в фармаконадзоре. Главными инструментами регулятора станут большие языковые модели, в частности чат-боты. Как считает EMA, это поможет принимать более взвешенные решения.
Согласно плану, ИИ будет использоваться в четырех основных областях:
Отмечается, что в план будут регулярно вноситься изменения из-за высокой скорости развития сферы ИИ. К середине 2024 года EMA начнет процедуру подготовки к реализации Закона об искусственном интеллекте.