ПФAС кимёвий моддалари ҳақида биласизми? Улар соғлиқ учун жуда зарарли
Euronews Health "доимий кимёвий моддалар" деб аталадиган ПФAСни ўз ичига олган маҳсулотларнинг бешта умумий тоифалари рўйхатини тузди.
Пер- ва полифторалкил моддалар (ПФAС), "доимий кимёвий моддалар" номи билан танилган, улар электроникадан тортиб аэрокосмикгача бўлган турли соҳаларда қўлланилади. Бироқ, улар кундалик истеъмол товарларига ҳам кириб, жамоатчиликни ташвишга солмоқда.
Бу моддалар фойдали, чунки улар сувга чидамли, ёғ ўтказмайди ва доғ олмайдиган хусусиятларга эга. Фойдали, лекин айни пайтда заҳарли. Ушбу кимёвий моддалар сувда, тупроқда ва ҳавода бўлиши мумкин, бу эса инсон саломатлигига салбий таъсирини оширади.
Яқинда ўтказилган тадқиқотлар шуни кўрсатдики, улар деярли ҳамма жойда ёмғир сувларида борлиги аниқланди. Улар, шунингдек, сув манбаларида ва тобора кўпроқ мева ва сабзавотларда учрамоқда.
"Сизнинг танангиз уларни парчаламайди ва баъзи ПФAС моддалари танада йиллар давомида, эҳтимол уч йилдан беш йилгача қолиши мумкин", дейди деди Икан тиббиёт мактаби доценти доктор Шелле Лю Euronews Healthга.
Кўпгина тадқиқотлар бу моддаларни саратон, гормонал номутаносиблик, репродуктив функциялар билан боғлиқ муаммолар ва бошқа муаммолар хавфи ортиши билан боғлайди. Лю қўшимча қилдики, ПФAС таъсири иммунитет тизимининг заифлашиши, вакциналарга жавобнинг пасайиши ва холестерин даражасининг ошиши билан боғлиқ . "Сиз ПФAСга дучор бўлишингиз ҳар доим ҳам касал бўлишингизни англатмайди, лекин сиз шундай бўлишингиз хавф ортади." деди у.
Кимёвий моддалар таъсиридан бутунлай қочиш деярли мумкин эмас, аммо таҳдидларни камайтириш жуда мумкин. Бунинг учун сиз ПФAСни ўз ичига олган баъзи кундалик маҳсулотлардан узоқ туришингиз керак.
Овқатни ёпиштирмайдиган қоплама билан қопланган идишлар
Бундай идишлар, қозонлар ПФAС оиласининг моддалари билан қопланган, бу эса овқатнинг ёпишиб қолишини олдини олишга ёрдам беради.
Қопламалар қиздирилганда, тирналган ёки эскирганида, улар пиширилаётган овқатга кимёвий моддаларни чиқариши мумкин. Таъсирни камайтириш учун одамлар зангламайдиган пўлат каби муқобилларни танлашлари ёки эски ёпишмайдиган идишларни мунтазам равишда алмаштиришлари керак, деди Лю.
Маҳсулотлар учун қадоқ
ПФAС баъзан бир марталик озиқ-овқат қадоқлаш материалларида, масалан микротўлқинли попкорн пакетларида, ёғни ўзига сингдирмаслик хусусияти туфайли тез тайёрланадиган овқатлар ўрамлари ва пицца қутиларида ишлатилади.
Тадқиқотлар шуни кўрсатдики, мунтазам равишда ташқарида овқатланадиган одамларнинг қонида ПФAС даражаси юқори.
Бир қатор мамлакатлар ва компаниялар заҳарли моддаларни чеклаш чораларини кўрмоқда. Йил бошида Қўшма Штатларда ПФAСни ўз ичига олган қадоқларни ишлатиш тақиқланган эди. Баъзи тез овқатланиш тармоқлари ҳам бутун дунё бўйлаб қадоқлашда ПФAСдан фойдаланишни босқичма-босқич тўхтатиш режаларини эълон қилишди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, фақат уйда пиширилган таомларни танлаш ва ПФAСсиз деб белгиланган идишлардан фойдаланиш кимёвий моддалар таъсирини камайтиришни кафолатлаши мумкин.
Косметик воситалар
ПФAС одатда кўплаб косметик маҳсулотларга қўшилади. Улар кўпинча қуёшдан сақлайдиган кремлар ва сув ўтказмайдиган маскалар каби узоқ муддатли эффектларни ваъда қиладиган маҳсулотларда топилади. Хавф аниқ, чунки моддалар тери орқали қонга сингиши мумкин. Таъсирни камайтириш учун " ПФAС ни ўз ичига олмайди" деб белгиланган маҳсулотларни харид қилиш лозим.
Шахсий гигиена маҳсулотлари
ПФAС шунингдек, шахсий гигиена воситаларининг кенг ассортиментига, шу жумладан контрацептив воситаларга қўшилади. Баъзи аёллар гигена воситаларига ПФAС яхши сингдирувчанликни таъминлайди.
Mamavation сайти томонидан Environmental Health News билан ҳамкорликда 2022 йилда ўтказилган тадқиқотда, синовдан ўтган гигиена прокладкаларининг 48 фоизида, шунингдек, тампонларнинг 22 фоизида, шу жумладан "органик" деб белгиланган иккита маҳсулотда кимёвий моддалар аниқланган.
Таъсирни минималлаштириш учун истеъмолчилар ПФAС ишлатмасликларини кафолатлайдиган брендлардан гигиена маҳсулотларини олишлари керак.
Сув ўтказмайдиган ва доғга чидамли матолар
Toxic-Free Future атроф-муҳит саломатлигини тадқиқ қилиш ва ҳимоя қилиш ташкилотининг ҳисоботи шуни кўрсатдики, синовдан ўтган ва сувга ёки доғга чидамли деб белгиланган маҳсулотларнинг 72 фоизида ПФAС мавжуд. Улар орасида гиламлар, кийим-кечак ва матолар бор. Мисол учун, ёмғир ўтказмайдиган плащлар ва ветровкаларда бу заҳарли кимёвий моддаларни топиш мумкин.
Салбий таъсирлардан қочиш учун истеъмолчилар бренднинг экологик тоза бўлмаган ингредиентлар билан муносабатларига эътибор беришлари керак.
Доктор Люнинг таъкидлашича, ПФAС хавфи тўғрисида хабардорликнинг ортиши саноатни "доимий кимёвий моддалар" дан фойдаланмасдан сув ва доғларга чидамли хусусиятларни таъминлайдиган муқобилларни топишга ундаши мумкин.

Химикаты группы ПФАС очень вредны. Как защитить себя и близких в быту?
Euronews Health составил список пяти распространенных категорий товаров, содержащих ПФАС, прозванных "вечными химикатами".
Пер- и полифторалкильные вещества (ПФАС), известные как "вечные химикаты", используются в различных отраслях промышленности - от электроники до аэрокосмической. Однако они попадают и в повседневные потребительские товары, вызывая обеспокоенность общественности.
"ПФАС- искусственные химические вещества, они не встречаются в природе, их создают в лаборатории, - рассказала Euronews Health доктор Шелли Лю, доцент Медицинской школы Икан (центр Маунт-Синай). - Эти вещества полезны тем, что обладают водостойкими, маслоотталкивающими, пятностойкими свойствами".
Полезны, но одновременно токсичны. Эти химикаты могут находиться в воде, почве и воздухе, что увеличивает воздействие на людей.
Недавние исследования выявили их присутствие в дождевой воде почти повсюду на Земле, они также обнаруживаются в водопроводах и - все чаще - во фруктах и овощах. "Ваше тело не расщепляет их, и некоторые из веществ ПФАС могут оставаться в организме годами, может быть, от трех до пяти лет", - добавила доктор Лю.
Многочисленные исследования связывают их с повышенным риском развития рака, гормональных нарушений, проблем с репродуктивной функцией и других проблем. Лю добавила, что воздействие ПФАС также связано с ослаблением функций иммунной системы, снижением реакции на вакцины и повышением уровня холестерина... "То, что вы подвергаетесь воздействию ПФАС, не обязательно означает, что вы заболеете, но вы можете быть в группе повышенного риска", - отметила она.
Полностью избежать воздействия химикатов практически невозможно, однако снизить угрозы - вполне. Для этого надо оказаться от некоторых повседневных продуктов, которые часто содержат ПФАС.
Посуда с антипригарным покрытием
Многие антипригарные кастрюли и сковородки покрыты одним из веществ семейства ПФАС, который помогает предотвратить прилипание пищи.
Когда покрытия нагреваются, царапаются, стираются, они могут выделять химикаты в готовящуюся пищу. По словам Лю, чтобы снизить уровень воздействия, людям следует выбирать альтернативные варианты, например, нержавеющую сталь, или регулярно заменять старую посуду с антипригарным покрытием.
Упаковка для продуктов
ПФАС иногда используются в одноразовых упаковочных материалах для продуктов питания, таких как пакеты для попкорна в микроволновой печи, обертки для фастфуда и коробки для пиццы, благодаря их способности не впитывать жир.
Исследования показали, что у людей, регулярно питающихся вне дома, уровень ПФАС в крови выше.
Ряд стран и компаний предпринимают шаги по ограничению содержания токсичных веществ. Так, в начале года упаковка, содержащая ПФАС, была запрещена к продаже в США. Некоторые сети быстрого питания, включая Burger King, McDonald's и Wendy's, также объявили о планах по отказу от использования ПФАС в упаковке по всему миру.
Косметические средства
ПФАС обычно добавляют во многие косметические продукты. Они часто встречаются в средствах, обещающих длительный эффект, таких как солнцезащитные кремы и водостойкие туши. Риск очевиден, так как вещества могут всасываться через кожу в кровь. Чтобы уменьшить воздействие, стоит отдавать предпочтение продуктам, маркированным как "не содержащие ПФАС".
Средства личной гигиены
ПФАС добавляют и в широкий спектр средств личной гигиены, в том числе в средства контрацепции. В некоторых прокладках и менструальном белье именно ПФАС обеспечивают улучшение впитывающей способности.
Исследование, проведенное в 2022 году сайтом Mamavation в партнерстве с Environmental Health News, выявило присутствие химикатов в 48% проверенных гигиенических прокладок и прокладок для недержания, а также в 22% тампонов, включая два наименования, помеченные как "органические".
Чтобы свести к минимуму воздействие, потребителям стоит искать средства личной гигиены у брендов, которые гарантируют, что не используют ПФАС.
Водонепроницаемые и устойчивые к пятнам ткани
В отчете организации Toxic-Free Future, занимающейся исследованиями и защитой здоровья окружающей среды, отмечается: 72% протестированных изделий, маркированных как водостойкие или устойчивые к пятнам, содержали ПФАС. Среди них - ковры, одежда, текстиль для дома. Например, плащи и ветровки часто обязаны своими водонепроницаемыми свойствами этим токсичным химикатам. Чтобы избежать негативного воздействия, покупателям стоит обращать внимание на взаимоотношения бренда с неэкологичными ингредиентами.
Доктор Лю отмечает, что рост осведомленности о вреде ПФАС может подтолкнуть промышленность к поиску альтернатив, позволяющих получить те же водостойкие и устойчивые к пятнам свойства без использования "вечных химикатов".