Европа регулятори Eisai и Biogen нинг Aльцгеймер касаллигини дастлабки босқичда даволаш учун мўлжалланган Leqembi препаратини маъқуллашни тавсия қилди.
Aгар Европа комиссияси тавсияни қабул қилса, Leqembi Европада нейродегенератив касалликни даволаш учун биринчи дори бўлади.
Тиббий мақсадларда қўлланиладиган дори воситалари қўмитаси (CHMP) айрим беморларга препаратни қўллашга рухсат беришни тавсия қилди.
Eisai и Biogen тадқиқотларида ApoE4 генининг нусхаси бўлмаган ёки битта нусхаси бўлган беморлар иштирок этди. Иккала ҳолатда ҳам касаллик эрта ёшда ўзини номоён қилади. Тадқиқотда ушбу ген вариантининг икки нусхаси бўлган беморлар ҳам иштирок этган.
Июл ойида регулятор ишлаб чиқарувчиларга Leqembi ни қабул қилишда мавжуд бўлган жиддий мия шиши хавфи препаратнинг когнитив бузилишлар ривожланишини секинлаштиришидан устун эмас деган хулоса билан рўйхатдан ўтказиш учун рад жавобини берган эди.
Такрорий тадқиқот натижалари, ApoE4 генининг нусхаси бўлмаган ёки битта нусхасини ташувчи беморларда касаллик белгиларининг ривожланишини секинлаштириш мия шиши хавфидан устунлиги кўрсатди.

В Европе может быть одобрен первый препарат для лечения болезни Альцгеймера
Европейский регулятор рекомендовал одобрить препарат Leqembi от Eisai и Biogen, предназначенный для лечения болезни Альцгеймера на ранней стадии. Таким образом, регулятор отменил свое первоначальное решение четырехмесячной давности.
Если Европейская комиссия примет рекомендацию, Leqembi станет первым в Европе препаратом для лечения данного нейродегенеративного заболевания.
Комитет по лекарственным средствам для медицинского применения (CHMP) рекомендовал разрешить применение препарата у некоторых пациентов.
В исследовании Eisai и Biogen принимали участие пациенты, не имеющие копий гена ApoE4, или же носители одной копии. У тех и других заболевание проявляется в более раннем возрасте. В исследовании также участвовали пациенты с двумя копиями данного варианта гена.
В июле регулятор отказал производителям в регистрации Leqembi на том основании, что риск серьезного отека мозга, существующий при его получении, не перевешивает незначительной пользы препарата с точки зрения замедления развития когнитивных нарушений.
Результаты повторного исследования показали, что у пациентов, не имеющих копий гена ApoE4 или являющихся носителями одной копии, замедление прогрессирования симптомов заболевания превосходит риски серьезного отека мозга.