“Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Қонуннинг 18, 19, 20, 21-моддалари ижро этилиши ҳолатини назорат-таҳлил тартибида ўрганиш якунларига бағишланган кенгайтирилган йиғилиш Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси томонидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги мутасаддилари, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, Андижон, Фарғона ва Сирдарё вилоятлари соғлиқни сақлаш бошқармалари масъул раҳбарлари иштирокида ўтказилди.
Қайд этилганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда аҳолини ва соғлиқни сақлаш муассасаларини арзон фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлашни яхшилаш, фармацевтика тармоғини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Янги таҳрирдаги “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Қонун ҳамда 2020 — 2024 йилларда Ўзбекистон Республикасининг фармацевтика тармоғини ривожлантириш концепцияси ушбу йўналишдаги ишларни тизимли ташкил этишда муҳим ҳуқуқий асос бўлмоқда.
Йиғилишда Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизими ҳамда Андижон, Фарғона ва Сирдарё вилоятларида “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Қонуннинг тегишли моддалари ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар атрофлича таҳлил қилинди.
Асосий эътибор аҳолини зарур ва сифатли дори воситалари ҳамда тиббий буюмлар билан таъминлаш, соғлиқни сақлаш тизимида электрон рецепт тизимини жорий этиш, дори воситалари ва тиббий буюмларни ишлаб чиқариш, олиб кириш ва айланмасини ҳисобга олиш механизмларини тубдан такомиллаштириш, дори воситаларининг ноқонуний айланиши ва уларнинг суистеъмол қилинишининг олдини олиш, кучли таъсир қилувчи моддалар айланишини тартибга солиш борасида мавжуд муаммолар ва уларни бартараф қилиш масалаларига қаратилди.
— Қўмитамиз томонидан жорий йил август ойида мазкур Қонуннинг  тегишли моддалари ижро этилиши ҳолатини назорат-таҳлил тартибида ўрганиш мақсадида Андижон ва Фарғона вилоятларида бўлдик, — дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мавлуда Адҳамжонова. — Дори-дармонлар билан чакана савдо қилувчи дорихоналар фаолиятини ўрганиш жараёнида ҳар иккала вилоятда ҳам жиддий камчиликларнинг гувоҳи бўлдик. Хусусан, ҳар иккала вилоят дорихоналарида ҳам рецепт билан берилиши лозим бўлган дорилар бемалол рецептсиз сотилмоқда. Рецептсиз бериладиган, ҳаёт учун зарур дорилар рўйхати йўқ. Дорихонада хизмат қилаётган шахслардан тиббий кўрик ҳақида ёки малака оширганлик ҳақида маълумот сўралганда, тақдим этилмади. Уларнинг санитар ҳолати ҳам кўп ҳолларда талабга жавоб бермайди.
Яна бир эътибор қаратган жиҳатимиз — оммавий ахборот воситалари орқали турли дори воситаларининг реклама қилиниши билан боғлиқ ҳолат. Тўғри, қонунчилигимизда рецептсиз бериладиган дори воситаларининг рекламасига рухсат берилган. Бу эса аҳоли ўртасида ўзини ўзи даволаш билан шуғулланиш ҳолатларининг ортишига, дорихоналар томонидан эса дори воситаларини чакана реализация қилиш тартибига риоя қилмаслик ҳолатларининг кўпайишига сабаб бўлмоқда. Йиғилишда мутасаддилар билан мазкур ҳолатни муҳокама қилиб, бу борадаги қонунчиликни такомиллаштиришда фаол ҳамкорлик қилиш, мавжуд муаммоларни бартараф этишга қаратилган таклифларни ишлаб чиқишга келишиб олдик.
Йиғилишда депутатлар томонидан ўрганишлар давомида аниқланган камчиликлар юзасидан мутасаддиларнинг фикрлари эшитилди. Мавжуд камчиликларни бартараф этиш, “Инсон қадри учун” деган тамойил асосида ҳар бир фуқарога давлат томонидан кафолатланган тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятини яратиш, бунда амалдаги қонунчиликка зарур ўзгартиришларни киритиш, дори-дармон сиёсатини назоратга олишга доир таклифлар ўртага ташланди.

Фармацевтическая деятельность под контролем депутатов
На расширенном заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам охраны здоровья граждан, посвященном результатам контрольно-аналитического изучения реализации статей 18, 19, 20, 21 Закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», приняли участие ответственные Министерства здравоохранения, Агентства по развитию фармацевтической отрасли, руководители Андижанской, Ферганской и Сырдарьинской областных управлений здравоохранения.
Отмечалось, в последние годы особое внимание уделяется улучшению обеспечения населения и учреждений здравоохранения страны доступной фармацевтической продукцией, развитию фармацевтической промышленности.
Закон «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» в новой редакции и Концепция развития фармацевтической отрасли Республики Узбекистан на 2020-2024 годы являются важной правовой основой для системной организации работы в данном направлении.
На заседании подробно проанализирована система Министерства здравоохранения и реализация соответствующих статей Закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» в Андижанской, Ферганской и Сырдарьинской областях.
Основное внимание уделяется обеспечению населения необходимыми и качественными лекарственными средствами и товарами медицинского назначения, внедрению системы электронных рецептов в системе здравоохранения, кардинальному совершенствованию механизмов учета производства, импорта и обращения лекарственных средств и товаров медицинского назначения, а также пресечению незаконного оборота лекарственных средств и злоупотребления ими, имеющимся проблемам в регулировании оборота сильнодействующих веществ и их ликвидации.
— В августе этого года наш комитет побывал в Андижанской и Ферганской областях с целью изучения реализации соответствующих статей данного Закона, — говорит депутат Законодательной палаты Мавлуда Адхамжонова. — В процессе изучения деятельности аптек, реализующих лекарства в розницу, мы стали свидетелями серьезных недостатков в обоих регионах. В частности, в обеих областных аптеках лекарства, предназначенные для реализации по рецепту продаются без них. Не имеется перечня основных лекарств, отпускаемых без рецепта. Также не была предоставлена информация о прохождении сотрудниками аптек медицинского осмотра или повышении их квалификации. Во многих случаях их санитарное состояние также не соответствует требованиям.
Внимание депутатов также было акцентировано на рекламирование различных лекарств в средствах массовой информации. Конечно, в нашем законодательстве разрешена реклама лекарств, опускающихся без рецепта. Однако это увеличивает случаи самолечения среди населения, а также несоблюдения аптеками порядка розничной реализации лекарственных средств.
На заседании депутатами был поднят и этот вопрос, после было решено активно сотрудничать в совершенствовании законодательства в данном направлении, разработать предложения, направленные на устранение существующих проблем.
Кроме того, заслушаны мнения ответственных по имеющимся недостаткам, выявленных депутатами в ходе изучений. Даны предложения по их устранению, созданию возможностей гражданам по использованию гарантированных государством медицинских услуг по принципу «Во имя чести и достоинства человека», внесению необходимых изменений в действующее законодательство.