ФДА Ҳиндистондаги дори ишлаб чиқариш корхоналари текширувларини кучайтиради
АҚШ дори воситаларини тартибга солувчи орган дори сифати билан боғлиқ хавотирлар кучайиб бораётган бир шароитда 2024 йилда Ҳиндистон дори ишлаб чиқарувчи заводларида текширувларни кўпайтирмоқчи. Бу ҳақда АҚШ озиқ-овқат ва фармацевтика идораси (ФДА) топ-менежери Реутерсга маълум қилди.
Бу Ҳиндистоннинг 42 миллиард долларлик фармацевтика саноати глобал миқёсдаги иштирокини кенгайтириш учун қандай ҳаракат қилаётган ва мамлакат ҳукумати дори ишлаб чиқарувчи корхоналарга жаҳон стандартларига жавоб берадиган энг яхши ишлаб чиқариш амалиётини жорий этишга ундаётган бир пайтда содир бўлмоқда.
Ҳиндистондаги ФДА мамлакат директори Сара МакМуллен сешанба куни "Биз текширувлар сонини кўпайтириш учун бор кучимиз билан ишлаяпмиз", дея айтиб ўтди. Унинг қўшимча қилишича, Ҳиндистон фармацевтика саноати мувофиқликни яхшилаш учун автоматлаштиришга кўпроқ сармоя киритиши керак.
Бироқ, Ҳиндистон заводларини ишлаб чиқариш стандартларига риоя қилишда намуна қилиб кўрсатиб бўлмайди. Айнан 2022 йилда Ҳиндистондан олиб келинган сироплар кўплаб ёш болаларнинг ўлимига сабаб бўлганди.

FDA усилит проверки предприятий по производству лекарств в Индии
Регулятор лекарственных средств США намерен увеличить количество проверок на индийских предприятиях по производству лекарств в 2024 году на фоне растущей обеспокоенности по поводу качества лекарств, сообщил агентству Reuters топ-менеджер Управления по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA).
Это происходит на фоне того, как фармацевтическая промышленность Индии с оборотом в $42 млрд плотно работает над расширением своего глобального присутствия, и правительство страны подталкивает производителей лекарств к внедрению передовой производственной практики, соответствующей мировым стандартам.
«Мы прилагаем все усилия, чтобы увеличить количество проверок», – заявила во вторник страновой директор FDA (Индия) Сара МакМаллен. Она добавила, что индийской фармацевтической промышленности необходимо больше инвестировать в автоматизацию для лучшего соблюдения требований.
Однако индийские предприятия не являются образцом соответствия стандартам производства. Так, сиропы, завезенные из Индии, стали причиной большого количества смертей малолетних детей в нескольких странах мира.