Кучли таъсир қилувчи дори воситаларини қадоқлаб сотиш билан шуғулланиб келаётган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди
ИИВ Тезкор-қидирув департаменти ва ДХХ ходимлари томонидан 1994 ҳамда 1997 йилда туғилган икки нафар шахс йирик миқдорда кучли таъсир қилувчи дори воситаларини қадоқлаб, сўнг Тошкент шаҳрида «закладка» усулида тарқатиш билан шуғулланаётганлиги тўғрисида тезкор маълумот олинди.
Маълумот асосида ушбу икки нафар шахслар Мирзо Улуғбек тумани ҳудудида тўхтатилиб текширилганда, уларнинг ёнида 300 дона Прегабалин ва 8 дона Тропикамид кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги аниқланди.
Тадбир давом эттирилиб, қўлга олинган шахслардан бирининг яшаш манзилидан тарқатиш учун тайёрлаб қўйилган ва қадоқлаш учун сақлаб келинаётган дори воситалари, флаконлар, бўш капсулалар, электрон тарозилар ҳамда дори воситаларини қадоқлаш мақсадида турли аралаштириш мосламалари борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинди.
Шунингдек қўлга олинган шахсга тегишли «Спарк» русумли, автомашина юкхонасида:
- 12 дона кир ювиш кукуни қадоғига яширилган 36 килограмм ва елим идишда 1,5 килограмм Прегабалин;
- 2 700 дона қадоқланган Прегабалин дори воситалари ва бўш капсулалари борлиги аниқланди.
Ўтказилган ҳамкорликдаги тезкор тадбир давомида чакана нархи 35 млрд 692 млн сўмлик жами 42 кг 806 грамм кучли таъсир қилувчи дори воситалари олинди. Ҳозирда ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Ташкенте изъяли крупную партию «Прегабалина»
В Ташкенте правоохранительные органы пресекли сбыт почти 43 кг сильнодействующих медицинских препаратов стоимостью 35,7 млрд сумов, сообщает Министерство внутренних дел.
В Мирзо-Улугбекском районе следственная группа задержала двух граждан 1994 и 1997 г.р. по подозрению в распространении наркотических веществ. В их машине было обнаружено 300 капсул «Прегабалина» и восемь упаковок «Тропикамида».
В ходе обыска дома одного из задержанных найдено около 43 кг сильнодействующих препаратов на сумму 35,7 млрд сум для дальнейшего распространения. Из них 36 кг хранились под видом стирального порошка в автомобиле Matiz.
Также в доме одного из задержанных были обнаружены лекарственные средства, приготовленные для распределения и хранящиеся для фасовки, флаконы, пустые капсулы, электронные весы, а также различные приспособления для смешивания.