Кучли таъсир қилувчи моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш жиноий жавобгарликка сабаб бўлади
Чилонзор тумани ИИО ФМБдан олинган хабарга кўра, жорий йилнинг 1 апрель куни гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни сақлаш ҳамда сотиш ҳолатларига чек қўйишга қаратилган профилактик тадбирлар давомида, «Спарк» русумли автомашинани бошқарган 34 ёшли фуқаро тўхтатилган.
Холислар иштирокида текширув натижасида, автомашина юкхонасида 200 дона «Тропикамид» ва 1674 та “Регапен” дори воситалари борлиги аниқланиб, олиб қўйилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 251-1-моддаси (“Кучли таъсир қилувчи ёки заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш”) билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

В Ташкенте гражданин перевозил в автомобиле крупную партию психотропных препаратов - сообщает пресс-служба ГУВД Ташкента.
Сотрудниками ОВД Чиланзарского района было проведено специальное оперативно-профилактическое мероприятие, в ходе которого был остановлен автомобиль "Spark". За рулём данного транспортного средства находился 34-летний мужчина.
В ходе проверки багажного отделения автомобиля были обнаружены и изъяты психотропные препараты, в том числа 200 единиц препарата "Тропикамид" и 1674 единицы препарата "Регапен".
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.