Эрталаб будильникни кечиктиришнинг кутилмаган афзалликлари аниқланди
Швециядаги Стокгольм университети олимлари эрталаб уйғотувчи сигнални кечиктириш когнитив фаолиятни яхшилашини аниқлашди. Тадқиқот натижалари Willey нашрида чоп этилди.
Кўп одамлар биринчи сигналдаёқ турмай, 10-20 дақиқадан кейин уйғонишлари учун иккинчи сигнални ўрнатадилар. Олимлар доимий равишда сигналларни кечиктирадиган одамлар бошқалардан фарқ қиладими ёки йўқлигини аниқлашга ҳаракат қилишди.
Тадқиқотда 1732 нафар катталар иштирок этди. Олимлар уларнинг кун тартиби ва уйқу одатларини таҳлил қилишди. Сўров шуни кўрсатдики, будилник вақтини кечиктирадиган одамлар эрталаб ўртача 22 дақиқа кўпроқ ухлашади. Бу одат тунда уйғоқ юрувчилар орасида эрта турувчиларга қараганда тўрт баробар кўп учрар экан.
Иштирокчилардан когнитив қобилият тестлари, жумладан, айрим сўзларни ёдлаш ва уларни сўз туркумида таниб олиш, шунингдек, арифметик топшириқлар топширилди. Маълум бўлишича, уйғотувчи соатларни мунтазам равишда кечиктирадиган субъектларнинг когнитив қобилиятлари биринчи сигналда турадиганларга қараганда юқорироқдир.
Олимлар кейинги тадқиқотлар ушбу ҳодисани янада ўрганишга ва ушбу режимда ухлашнинг соғлиқ учун узоқ муддатли оқибатларини аниқлашни режалаштирмоқдалар.

Обнаружена неожиданная польза откладывания сигнала будильника по утрам
Ученые из Стокгольмского университета в Швеции выявили, что откладывание сигнала будильника по утрам улучшает когнитивные способности.
Результаты исследования были опубликованы в Willey.
Многие люди не встают по первому сигналу будильника, а устанавливают второй, чтобы проснуться через 10-20 минут. Ученые стремились понять, отличаются ли люди, постоянно откладывающие будильник, от других.
В исследовании приняли участие 1732 взрослых человека. Ученые проанализировали их распорядок дня и привычки, относящиеся ко сну. Опрос показал, что в среднем люди, откладывающие сигнал будильника, спят на 22 минуты дольше по утрам. У «сов» такая привычка встречалась в четыре раза чаще, чем у «жаворонков».
Участникам предложили пройти тесты на когнитивные способности, включающие в себя запоминание определенных слов и распознавание их в словесных рядах, а также арифметические задачи. Оказалось, что испытуемые, регулярно откладывающие сигнал будильника, могут похвастаться более высокими когнитивными способностями, чем те, кто этого не делает.
Ученые надеются, что дальнейшие исследования позволят глубже изучить это явление и определить долгосрочные последствия сна в таком режиме для здоровья.