Маркировкалаш учун зарур бўладиган ускуналар божхона божидан озод қилинади
“Мажбурий рақамли маркировкалаш жараёнларини жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-203-сон, 30.05.2024й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2024 йил 1 сентябрдан:
- тадбиркорлар томонидан маркировкаланадиган маҳсулотларни маркировкани ўқиш қурилмаларидан фойдаланмаган ҳолда сотиш ҳолатлари солиқ органлари базаси маълумотлари асосида аниқланганда, ушбу тадбиркорлар шахсий кабинети орқали ҳолат юзасидан огоҳлантирилади ҳамда қуйидаги чораларни кўриш амалиёти жорий этилади:
- икки марта огоҳлантиришдан сўнг қонун бузилиши бир ой ичида қайта такрорланган тақдирда, тадбиркорларга нисбатан ҳуқуқбузарлик содир этилган чоракдаги фаолият юзасидан солиқ текшируви тайинланади;
- қонун бузилиши солиқ текшируви якунлангандан бир ойдан кейин қайта такрорланганда тадбиркорларни хабардор қилмасдан ҳамда Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакилни текшириш кунида хабардор қилган ҳолда солиқ текшируви тайинланади.
Солиқ қўмитаси ҳар чоракда мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим бўлган маҳсулотларнинг чакана савдоси билан шуғулланувчи тадбиркорлар орасидан ҳар бир ҳудуд кесимида инсон омилисиз автоматик тарзда камида 10 фоизини танлаб олган ҳолда, уларда назорат тадбирларини ўтказади ҳамда қонун бузилиши ҳолатлари аниқланган субъектлар фаолияти кейинги уч чорак давомида назорат қилиб боради.
Қарорга кўра, (https://t.me/huquqiyaxborot/16004) 2027 йил 1 январгача рақамли маркировкаланган маҳсулотлар чакана савдосини амалга оширувчи тадбиркорлар учун маркировкани ўқиш қурилмаларини сотиб олиш билан боғлиқ харажатлар суммасига, бироқ битта қурилма учун БҲМнинг 4 бараваридан кўп бўлмаган миқдорда, ҳисобланган ва тўланиши лозим бўлган фойда солиғи ёки айланмадан олинадиган солиқ ёхуд якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан тўланадиган жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи суммалари камайтириш ҳуқуқи берилади.
Мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим бўлган маҳсулотларни маркировкалаш учун зарур бўлган ва импорт қилинадиган ускуналар (ТИФ ТН кодлари: 7616 999 009, 9029 900 009, 8544 499 500 ва 8528 529 000) 2024 йил 1 июндан 2027 йил 1 июнгача божхона божидан озод қилинади.

Оборудование для маркировки освобождается от таможенной пошлины
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ «О дополнительных мерах по ускорению процессов обязательной цифровой маркировки».
Согласно указу с 1 сентября 2024 года при выявлении случаев реализации предпринимателями маркированной продукции без использования устройств считывания маркировки на основе данных базы данных налоговых органов, эти предприниматели получат предупреждения через личный кабинет.
Если после двух предупреждений нарушение законодательства повторится в течение месяца, к предпринимателям будет назначена налоговая проверка по деятельности того квартала, в котором было допущено нарушение.
При повторном нарушении законодательства через месяц после окончания налоговой проверки налоговая проверка назначается без уведомления предпринимателей. При этом представитель по защите прав и законных интересов субъектов хозяйствования должен быть уведомлен о проверке в день проведения налоговой проверки.
Налоговый комитет будет отбирать ежеквартально автоматически без участия человеческого фактора не менее 10% предпринимателей, занимающихся розничной торговлей продукцией, подлежащей обязательной цифровой маркировке, в каждом регионе, и проводить в них контрольные мероприятия. При обнаружении нарушений, налоговые органы будут проводить надзор в этих предприятиях в течение 3 кварталов.
Согласно указу, импортное оборудование, необходимое для маркировки продукции, подлежащей обязательной цифровой маркировке (коды ТН ВЭД: 7616 999 009, 9029 900 009, 8544 499 500 и 8528 529 000), будет освобождено от таможенной пошлины с 1 июня 2024 года по 1 июня 2027 года.
Президент предоставил предпринимателям налоговые льготы, осуществляющим розничную продажу продукции с цифровой маркировкой, для приобретения устройств считывания маркировки до 1 января 2027 года.