Урал федерал университети олимлари қандли диабет асоратларининг олдини олиш ва даволаш учун дори дори ишлаб чиқдилар. Клиник синовлар учун зарур бўлган миқдорда препаратнинг тажриба партияси аллақачон ишлаб чиқарилган.
Препарат капсулалар шаклида ишлаб чиқарилди. Клиник синовлар муваффақиятли бўлса, дунёда ўхшаши бўлмаган инновацион препаратнинг пайдо бўлиши ҳақида гапириш мумкин бўлади. Унинг ҳаракат механизми - қандли диабетнинг асоратларини ривожланишига тўсқинлик қилади.
Ушбу касалликдаги ногиронликнинг асосий сабабларидан бири гипергликемиянинг инсон тўқималарига таъсиридир. Организмда ферментлар иштирокисиз шакарнинг оқсиллар билан бирикмаси турли органларнинг функцияларини бузилишига олиб келади: буйрак етишмовчилиги, асаб ва юрак-қон томир тизимларининг шикастланиши ривожланади.
Учта патент олинди. Эндиликда университетнинг саноат ҳамкори Москва фармацевтика компанияси клиник синовларда иштирок этади. Aйни пайтда, УрФУ кимёгарлари янги дори-дармонларни излашда, бошқа таъсир механизмлари билан бирикмаларни танламоқда.
Урал университети олимлари 1930-йилларда инновацион дориларни ишлаб чиқишган. Пневмония ва операциялардан кейинги асоратларни енгишга ёрдам берадиган 25 дан ортиқ дорилар синтез қилинган.

Ученые разработали инновационный препарат для лечения осложнений диабета
Ученые Уральского федерального университета создали лекарство для профилактики и лечения осложнений сахарного диабета. Опытно-промышленную партию препарата уже выпустили в необходимом для клинических исследований количестве.
Лекарство изготовлено в форме капсул. В случае успешных клинических исследований можно будет говорить о появлении в России инновационного препарата, не имеющего аналогов в мире. Механизм его действия - блокирование развития поздних осложнений сахарного диабета. Одной из главных причин инвалидизации при этом заболевании становится воздействие гипергликемии на ткани человека. Соединение в организме сахара с белками без участия ферментов приводит к нарушению функций разных органов: развиваются почечная недостаточность, поражения нервной и сердечно-сосудистой систем.
Научную работу по созданию лекарства, действующего на конечные продукты гликирования коллагена и рецепторы к ним, химики УрФУ вели вместе с коллегами из Волгоградского государственного медуниверситета.
Получено три патента. Теперь клиническими испытаниями будет заниматься индустриальный партнер вуза - московская фармацевтическая компания. Тем временем химики УрФУ в поисках новых препаратов подбирают соединения с другими механизмами действия.
Разработкой инновационных препаратов ученые уральского вуза занимались еще в 1930-е годы. Ими было синтезировано больше 25 препаратов, которые помогали справляться с пневмонией, осложнениями после операций. За годы войны ученые разработали и внедрили в производство еще несколько, в том числе для лечения дизентерии, а также пасту для незаживающих ран и ожогов.