AҚШ озиқ-овқат ва фармацевтика идораси (ФДA) AstraZeneca компаниясининг бурунда қўлланиладиган гриппга қарши вакцинасини тасдиқлади.
Бу мустақил фойдаланиш учун мўлжалланган биринчи вакцина. ФДA маълумотларига кўра, FluMist -тиббиёт муассасасига боришни талаб қилмайдиган гриппга қарши биринчи вакцина саналади.
AstraZeneca вакцинани онлайн дорихоналар орқали сотишни режалаштирмоқда. FluMist-га буюртма беришдан аввал қабул қилувчилар ундан фойдаланиш мумкинлигини тасдиқлаш учун текширувдан ўтиши керак бўлади.
Вакцина биринчи марта 2003 йилда тасдиқланган, аммо уни фақат тиббиёт ходимлари қўллашлари мумкин эди. Вакцина грипп вирусининг заифлашган жонли штаммларини ўз ичига олади.

FDA одобрило вакцину против гриппа AstraZeneca для самостоятельного применения
Управление по контролю качества пищевых продуктов и лекарственных средств США (FDA) заявило об одобрении назальной вакцины против вируса гриппа от AstraZeneca. Это первая вакцина в виде спрея, предназначенная для самостоятельного применения.
По сообщению FDA, FluMist — первая вакцина для профилактики гриппа, для введения которой не нужно обращаться в медицинское учреждение.
AstraZeneca планирует продавать вакцину через стороннюю онлайн-аптеку. При заказе FluMist покупателям необходимо будет пройти скрининг для подтверждения возможности ее применения.
Первое одобрение вакцина получила в 2003 году, однако ее введение могли выполнять только медицинские работники. Вакцина содержит ослабленные живые штаммы вируса гриппа.