Ҳиндистонда заҳарли моддалар бўлган яна иккита сироп топилди
Ҳиндистоннинг Дори-дармон стандартлари ва назорати марказий бошқармаси (CDSCO) Norris Medicines компаниясининг йўталга қарши сиропи ва аллергияга қарши сиропи таркибида заҳарли моддалар борлигини аниқлади. Бир неча ой олдин Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган йўтал сиропларини истеъмол қилган 141 та бола вафот этгани маълум бўлган эди.
Уларда диетилен гликол ва этилен гликол борлиги аниқланган - ўтган йилнинг ўрталарида Гамбия, Ўзбекистон ва Камерунда ўлимга сабаб бўлган йўтал сиропларида бўлган бир хил моддалар. Дориларда диетилен гликол ва этилен гликол масаласи сўнгги икки йил ичида биринчи марта CDSCO ойлик ҳисоботларида пайдо бўлди. Мамлакатда улуши 42 миллиард долларга яқин бўлган кичик фармацевтика ишлаб чиқарувчиларни йопиш бўйича фаол сиёсат олиб борилмоқда.
Гужарат штатининг озиқ-овқат ва фармацевтика бошқармаси ходими Ҳ.Г. Кошианинг сўзларига кўра, ўтган ой Norris заводини текширишдан сўнг, агентлик ишлаб чиқаришни тўхтатиб туришга ва чиқарилган дори-дармонларни қайтариб олишга қарор қилди.
CDSCO лаборатория синовларига кўра, Trimax йўтал сиропи таркибида 0,118% этилен гликол, Sylpro Plus аллергия сиропида 0,171% этилен гликол ва 0,243% диетилен гликол мавжуд. Шу муносабат билан, сироплар сифатсиз дори воситалари, қалбаки дори воситалари, шунингдек, критик миқдорда заҳарли моддаларни ўз ичига олган дори воситалари рўйхатига киритилди. Рўйхат август ойида идора веб-сайтида эълон қилинган. Кошиа, Norris йўтал сиропини баъзи мамлакатларга экспорт қилганини айтди, аммо айни қайси мамлакатларга эканлиги маълум эмас.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) халқаро стандартларга кўра, бундай моддаларнинг рухсат этилган максимал миқдори 0,10% дан ошмаслик кераклигини таъкидлади.

Центральное управление по стандартизации и контролю лекарственных средств Индии (CDSCO) установило, что сироп от кашля и противоаллергический сироп производства компании Norris Medicines, содержат токсичные вещества. Несколько месяцев назад стало известно о 141 случае смерти детей после приема сиропов от кашля индийского производства.
В их составе были обнаружены диэтиленгликоль и этиленгликоль ― те же вещества, которые присутствовали в сиропах от кашля, ставших причиной смертей в Гамбии, Узбекистане и Камеруне в середине прошлого года.
Проблема наличия диэтиленгликоля и этиленгликоля в лекарственных препаратах появилась в ежемесячных отчетах CDSCO впервые за последние два года. В стране ведется активная политика по ликвидации мелких фармацевтических производителей, на долю которых приходится порядка 42 млрд долларов США.
По словам Х.Г. Кошиа, сотрудника Управления по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами штата Гуджарат, в прошлом месяце по итогам проверки предприятия компании Norris Управление приняло решение о приостановке производства и отзыве выпущенных препаратов.
Согласно результатам анализов, проведенных в лаборатории CDSCO, сироп от кашля Trimax содержит 0,118% этиленгликоля, а сироп от аллергии Sylpro Plus ― 0,171% этиленгликоля и 0,243% диэтиленгликоля. В связи с этим сиропы были включены в перечень препаратов несоответствующего качества, фальсифицированных препаратов, а также препаратов, содержащих токсические вещества в критических количествах. Данный перечень был опубликован на веб-сайте Управления в августе. Кошиа сообщил, что Norris экспортировал сироп от кашля в некоторые страны, но не указал, в какие именно.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) утверждает, что, согласно международным стандартам, предельно допустимое содержание подобных веществ составляет не более 0,10%.