Россияда ОИВ инфекциясини эрта ташхислаш имконини берувчи экспресс-тест рўйхатдан ўтказилди
"Рапид Био" компанияси ОИВ инфекциясини эрта ташхислашга мўлжалланган экспресс-тест учун рўйхатдан ўтиш гувоҳномасини олди. Тест ёрдами билан инфекция фактини дастлабки 10-12 кун ичида аниқлаш мумкин, синов вақти эса 8 дақиқа. Экспресс-тестнинг Тиббий асбоблар давлат реестрига киритилиши компанияга ишлаб чиқариш ва сотишни бошлаш имконини беради, деди “Сколково” жамғармаси матбуот хизмати.
"Олдинги авлод синовлари билан солиштирганда, тўртинчи авлод "РАПИД-ВИЧ-АГ/АТ-ИХА” бир вақтнинг ўзида p24 антигени ва вирусга антителаларни аниқлайди, бу эса ОИВ мавжудлигини жуда эрта босқичларда аниқлаш имконини беради", дейилади хабарда. Компаниянинг қуввати ойига 15 миллион тест ишлаб чиқариш имконини беради - бундай ишлаб чиқариш ҳажми Россиянинг ОИВ инфекциясини тезкор диагностика қилиш эҳтиёжларини тўлиқ қондириши мумкин.
“Таъкидлаш жоизки, синов нафақат ўта ўзига хос ва сезгир: унинг асосий хусусиятларидан бири тадқиқотнинг тезкорлиги ва соддалиги бўлиб, тест ўтказиш учун лаборатория жиҳозлари ёки махсус шароитлар талаб қилинмайди”, — дея изоҳ берди Рапид Био бош директори Aнжей Жимбиев.

Компания «Рапид Био» (резидент «Сколково») получила регистрационное удостоверение на экспресс-тест для ранней диагностики ВИЧ. С его помощью можно выявить факт инфицирования уже на 10-12 день, а время тестирования составляет 8 минут. Включение экспресс-теста в Государственный реестр медицинских изделий позволяет компании приступить к его производству и продажам, сообщили в пресс-службе фонда «Сколково».
«По сравнению с предыдущими поколениями тестов, „РАПИД-ВИЧ-АГ/АТ-ИХА” четвертого поколения одновременно выявляет антиген p24 и антитела к вирусу, что позволяет определить наличие ВИЧ на сверхранних стадиях», – уточняется в сообщении. Мощности компании позволяют выпускать 15 млн тестов в месяц – такой объем производства может полностью удовлетворить потребности России в экспресс-диагностике ВИЧ.
«Важно отметить, что тест российский, с полным циклом разработки и производства на площадках инновационного центра „Сколково”. Тест отличается не только высокой специфичностью и чувствительностью: одной из главных его особенностей является скорость и простота исследования, не требующие лабораторного оборудования и создания специальных условий», – прокомментировал генеральный директор компании «Рапид Био» Анжей Жимбиев.